Слідами "Ходу королеви"

Слідами "Ходу королеви"

Історія дніпровської шахістки Лізи Гребенщикової.

Після прем'єри серіалу "Хід королеви" покупці шукають шахи на eBay на 250% частіше, а на сайті chess.com у п'ять разів зросла кількість нових гравців. Нещодавно серіал похвалив автор "Гри престолів" Джордж Мартін. Він розповів, що сам захоплювався грою.

У Дніпрі теж існує культура шахів. Є й успішні гравці. У міському шахово-шашковому клубі на Вернадського ми зустрілися з Лізою Гребенщиковою.

Лізі 15 років. Вона брала участь у чемпіонатах Європи та світу, а на українських змаганнях грала в різних вікових категоріях. Майстер спорту України. Входить до складу резерву національної збірної з шахів.

Три дні до Нового року. Вже вечір, а Ліза нічого не їла – нема коли. У дівчинки щільний графік. На інтерв'ю приїхала відразу після занять музикою – закінчує останній рік школи по класу фортепіано.

У шахи навчив грати тато, коли мені було 6 років. У нас удома є маленька дерев'яна дошка. Спочатку мені було просто цікаво пересувати по ній фігурки. Але років у вісім гра так захопила, що я за рік виконала другий розряд.

Лізі Гребенщиковій 15, і вона вже показала себе на світових чемпіонатах із шахів.
Шахістка Ліза Гребенщикова

Друзі засмучувалися, тому що я рідко з ними гуляла. Говорили: навіщо тобі шахи, погуляй краще з нами. Ще я захоплювалася футболом, тому вільного часу майже не залишалося.

Зараз я займаюся шахами п'ять днів на тиждень по три години. Удома теж граю, тільки онлайн. Турніри проходять раз на пару місяців.

У навчанні шахи ніяк не допомагають. Зате розвивають логіку.

Зараз я майстер спорту України, але хочу отримати міжнародного майстра, а потім – звання гросмейстера серед жінок.

Гра з чоловіком і жінкою відрізняється. Психологічно. Коли я граю з жінками, відразу хочеться довести, що я серед них найкраща. А коли з чоловіками – що хоч я і дівчина, але можу бути сильнішою. Вони дуже засмучуються, коли програють мені, адже впевнені, що повинні грати краще, тому що чоловіки. Але частіше я змагаюся все-таки з жінками.

Такі механічні годинники допомагають шахістам у дніпровському клубі контролювати час гри.

Перед грою я не люблю сидіти в телефоні. Мені потрібно налаштуватися: посидіти кілька хвилин у тиші. А відразу після партії я аналізую варіанти ходів, які могла б зіграти. Іноді так замислююся, що забуваю щось зробити. Нещодавно вийшла з гри, взяла курточку, одягла і стою. Думаю. Тільки через пару хвилин зрозуміла, що треба йти додому.

Моя найдовша партія тривала п'ять з половиною годин. Здається, це було на чемпіонаті світу. В середньому одна гра займає чотири години. Складно бути зосередженою весь цей час, але я справляюся.

Якщо у мене поспіль кілька партій, то я не мию голову. І одяг не змінюю. Такі у шахістів забобони. Найбільше було чотири партії протягом чотирьох днів.

Ліза грає зі своїм тренером Євгеном Черновим.

Зазвичай люблять коней, тому що це неординарна фігура. Але мені більше подобаються слони. Вони дуже важливі і часто виручають на турнірах.

Мій кумир у шахах – Василь Іванчук. Він українець. Вважається геніальним шахістом, хоч і не чемпіон світу. Я слухала його інтерв'ю, вони приголомшливі. Він так захопливо говорить про шахи, вираховує ходи. Але от серед жінок кумирів немає.

Василь Іванчук – радянський та український шахіст, шашкіст (2012), гросмейстер (1988), один із найсильніших шахістів світу протягом 1990-х, 2000-х і 2010-х років.

Василю Іванчуку пропонували зіграти в "Ході королеви" головного суперника Бет Хармон Василя Боргова. Поки український шахіст відповідав на лист, знайшли іншого актора. Але сам він вважає, що йому більше підійшла б роль прибиральника в дитячому будинку, який навчив грати головну героїню.

До речі, фінальна гра Бет Хармон і Василя Боргова це реальна гра Василя Іванчука 1993 року проти американця Патріка Вольфа.

"Хід королеви" мені сподобався. Там так добре все склалося. Особливо цікаво було дивитись, як друзі збиралися разом, щоб аналізувати ігри. Раніше у фільмах і серіалах я бачила, що шахи просто є стоять, наприклад, на столі а тут про них зняли цілий серіал.

Чоловіки і жінки в шахах: пояснює тренер

Лізу її тренер Євген Чернов вважає найуспішнішим гравцем в Дніпрі. Саме гравцем і серед чоловіків, і серед жінок. Дівчинка єдина, хто показує високі результати за межами області.

Євген Чернов - тренер у дніпровському шахово-шашковому клубі.
Тренер Євген Чернов

Гендерної проблеми в шахах немає, каже Євген Абрамович. Це сфера, в якій жінки не поступаються чоловікам. З 6 до 10 років дівчата розвиваються в шахах не менш успішно, ніж хлопчики. А потім настає період, коли вивляється дисбаланс. Дівчата частіше кидають гру, ніж хлопці. Але не варто говорити, що одна зі статей відчутно слабша за іншу.

Шахи на дошці.

Поділитися: