Як працює проєкт з відновлення Дніпропетровщини "Comeback home"?
Волонтери вже оновили оселю військового капелана, учасника Другої світової та навіть загін для конячки Белли. За кілька місяців вдалось відремонтувати 10 домівок нікопольчан. Нещодавно у "Comeback home" запустили другу хвилю збору заявок: містяни можуть залишити свій запит на ремонт.
З чого складається відновлення осель? Та як підтримати проєкт? Читайте в нашому тексті.
"Ввечері агресор вдарив по Нікопольщині", "Цілий день ворог гатив по Нікопольщині", "Зранку окупанти вдарили по Нікополю. Артилерійський снаряд поцілив по п’ятиповерхівці" – це повідомлення про обстріл Нікопольського району від Дніпропетровської ОВА лише за останні пару днів.
Ворог щоденно дістає своїми снарядами до осель жителів. За одну ніч обстріли можуть зруйнувати не 1-2, а кілька десятків будинків. Міська влада допомагати людям з відновленням житла не встигає.
"Місто легко б перетворилось на сіру зону на лінії зіткнення, якби не люди, що залишаються у своїх домах", – зазначає менеджерка проєкту "Comeback home" Людмила Черкез.
Що таке "Comeback home"?
"Comeback home" – громадська ініціатива з відбудови Дніпропетровщини, створена у квітні 2023-го. Її засновницею стала експертка з нерухомості та волонтерка Каріна Бахолдіна. До повномасштабної війни займалася розвитком власної компанії, а після початку російського вторгнення зрозуміла, що хоче присвятити себе благодійності.
"Допомагати "потроху" – це не результативно. Тому вирішила розпочати масштабний проєкт з відбудови. Звернула увагу саме на Нікопольський район, бо від знайомих чула багато жахливих історій про постійні обстріли. Окрім нашого проєкту, ніхто не готовий був допомагати людям на Нікопольщині. Адже держава та закордонні донори чекали покращення ситуації в регіоні. А людям необхідно жити десь вже зараз!", – говорить Каріна Бахолдіна.
Для цього створили сторінку в соцмережах, яка є місточком між людьми, оселі яких потребують оновлення, та тими – хто може їм допомогти: інформаційно, грошима, будматеріалами. Додатково у "Comeback home" збирали заявки від жителів, чиї оселі потрібно відновити.
Зі старту отримали 80 заявок, з яких було відібрано 10. І вже у травні 2023 почали ті будинки відновлювати. Проєкт займається виключно вікнами та дахами – вони найперші страждають від російських обстрілів.
Зараз команда проєкту складається з семи людей, чотири з яких працюють на зарплатні, інші – волонтери. Волонтери обирають будинки, де проживає значна кількість людей, а сума ремонту не буде захмарною.
Кошти залучають з бізнесу, часто потрібні для ремонту матеріали надають партнери. Звідки вони дізнаються, що якась оселя у Нікопольському районі потребує оновлення? Для цього працюють амбасадори з великим колом аудиторії. Вони розповідають про проєкт у соціальних мережах.
Хто зараз є серед амбасадорів проєкту?
Оксана Романюк – бізнесвумен, рестораторка, коуч. Живе на декілька країн (Швейцарія, Португалія, Франція, Індонезія). 6501 підписник в Інстаграм.
Ірина Шмідт – директорка німецько-української IT-компанії Comparus UA, має 15-річний досвід в IT. Учасниця Наглядової Ради ГО "Інститут "Республіка". 1061 підписників в Інстаграм.
Анна Гребенчук – дніпровська журналістка та піарниця. 1952 підписників в Інстаграм.
Додатково менеджери намагаються залучити до співпраці журналістів, щоб про проєкт почуло якомога більше людей.
Як "Comeback home" допоміг відремонтувати будинок зі старенькими мешканцями
Забиті вікна та темні кімнати. У цій нікопольській чотириповерхівці живуть переважно дідусі та бабусі – 160 мешканців. Найстаршій людині – 98 років. У їхньому домі – дерев'яні стіни та покрівля, через що будинок потерпає від дощу та вітру. Цілих вікон майже немає, бо поряд постійно лягають снаряди. А дерев’яні балки почали руйнуватись через вологу.
Ще кілька місяців і будинок вже не врятували б, кажуть нікопольчани, адже покрівлю треба було замінити терміново. На відновлення своїми силами мешканці зібрали 50 000 гривень, але цього виявилося замало. Тож підключився "Comeback home".
Насамперед команда почала поширювати інформацію про цей будинок з літніми людьми. Для цього долучили журналістів та амбасадорів проєкту, які створювали свої матеріали та писали у соцмережах. У підсумку вдалось створити 3 дописи та 20 сторіз. Саме завдяки публікаціям на будинок для стареньких звернула увагу влада Нікополя.
"Наш проєкт про відбудову Дніпропетровської області взяв його під опіку і всіма можливими способами привертав до нього увагу. І ось з нами зв’язалась Нікопольська міська рада та повідомила про те, що вже поїхали до цього будинку з робочими матеріалами й почали перший етап робіт (усе це за бюджетні кошти). Зусилля наших амбасадорів та журналістів, які про це писали, репостили, – все це було не дарма. На ваших очах підтверджується теза про те, що сила громадської думки здатна в реальному часі відновити цілий будинок для 160 мешканців", – написала Влада Миколюк, керівниця піар-агенції, яка підтримує "Comeback home".
Нині у будинку роблять нову покрівлю та замінюють вікна. Через те, що міська влада попіклувалася про цей дім, "Comeback home" взявся за інший об’єкт.
Що конкретно робить "Comeback home" та які вже є результати?
‣ Допомагає родинам, які ще не отримали державну допомогу, привести до ладу будинки разом з професійними будівельниками, закуповує матеріали для відбудови за кошти ініціаторки проєкту або донорів.
"Багато актів руйнації "Дія" не підтягує. А ще велика кількість літніх людей просто не вміє цим користуватися. Тому ми створили чергові телефони, куди українці можуть подзвонити та отримати консультацію щодо відновлення свого житла", – говорить засновниця проєкту Каріна Бахолдіна.
‣ Знаходить волонтерів, знайомить з ними громаду, аби разом прибирати місто від наслідків обстрілів;
‣ Знайомить постраждалих громадян з підприємцями, аби залучити соціально-активний бізнес до процесів, що відбуваються у регіоні.
У межах проєкту "Comeback home" відбудували дім сім’ї військового капелана Віктора. Чоловіку важливо залишатися на Нікопольщині, адже він – священник, що ховає загиблих захисників, а також психолог, що консультує їхні родини, та педагог, який працює з дітьми. На матеріали для відбудови оселі Віктора "Comeback home" витратили близько 50 000 грн.
"Наш проєкт допоміг відновити хатину 86-річного Василя Савелійовича, учасника Другої світової, який прихистив у своєму будинку 2 родини переселенців. На встановлення вікон, роботу та заміри команда витратила 76 000 грн. Також "Comeback home" відновив будинок 75-річної Віри Володимирівни з важкохворим сином та зятем, що воює в ЗСУ. І навіть загін для конячки Белли з реабілітаційного центру, яка лікує маленьких пацієнтів з аутизмом і ДЦП", – розповідає Каріна Бахолдіна.
Як підтримати відбудову Нікопольщини?
"Comeback home" – відкритий проєкт для всіх, хто має бажання долучитись, аби разом охопити якомога більше постраждалих будинків.
Хто може бути корисним у цьому проєкті?
‣ волонтери (працюватимуть руками), будівельники чи компанії (можуть допомогти грошима та матеріалами).
‣ якщо ви знаєте родину у Нікопольському районі, яка терміново потребує такої допомоги із відновленням житла, можете про це повідомити тут.
Наразі, "Comeback home" не єдина організація, яка займається відбудовою в Україні. Ось перелік проєктів, які допомогають постраждали після обстрілів:
"Comeback home" працює лише на Дніпропетровщині, однак на Київщині є чимало схожих проєктів для відновлення осель:
‣ Repair Together – громадська організація, яка формує волонтерську спільноту для подолання наслідків російської агресії й, зокрема, займається відновленням зруйнованих сіл Київщини та Чернігівщини. Відбудували 120 будинків у 15 селах країни.
‣ Будуємо Україну Разом – волонтерська програма, яка через спільну працю, подорожі та неформальну освіту об’єднує українську молодь у мережу активних громадян. БУР створив комфортні умови проживання для понад 5000 людей.
‣ Сміливі Відновлювати – волонтерська ініціатива, що допомагає людям, будинки яких постраждали від російського вторгнення. Розчистили понад 170 приватних будинків та 130 квартир.
Україна продовжує потерпати від обстрілів РФ, тож кількість зруйнованих будинків щодня зростає. Діяльність подібних організацій дуже важлива адже вони допомагають людям «тут та зараз».
Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО "Інтерньюз-Україна" за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.