"Третій, четвертий, п’ятий – додають любові". Відвертість людини, яка перебуває у вільних стосунках

"Третій, четвертий, п’ятий – додають любові". Відвертість людини, яка перебуває у вільних стосунках

Зради, побачення з іншими, ревнощі та відчуття незалежності.

Даша – співзасновниця волонтерської організації, фахівчиня з маркетингу і комунікацій. У вільний час (якого в дівчини наразі обмаль) вона DJ-ка та художниця. Її хлопець не проти, щоб вона зустрічалась з іншими, а Даша залюбки послухає про те, з ким він провів останню ніч.

Ми запросили гостю зі столиці на відверту розмову, в якій Даша розповіла про свій досвід вільних стосунків, про їхні переваги та недоліки (спойлер: недоліків для Даші майже немає). Також в кінці є коментарі психологів щодо цього виду відносин.

Дисклеймер: Цей текст не є розбором чи дослідженням теми вільних стосунків. Тут є унікальний досвід та поради, які можуть бути корисними. Кожні відносини є особливими, важливо враховувати індивідуальні потреби, цінності та обставини кожної пари.

Фото з інстаграму Даші

 "Він запропонував вільні стосунки"

"Я була в традиційних стосунках п’ять років. Коли мені виповнилось двадцять два, ми з тим хлопцем вирішили одружитись.

Все було б нічого, та я відчувала щось не те, відчувала, що не можу вийти заміж за цю людину. Зрештою я вирішила піти зі стосунків…

Потім познайомилась з людиною, яка мені дуже сподобалась, ми почали будувати відносини. Він запропонував формат вільних стосунків. Ніхто з нас раніше не мав таких відносин, тому почали разом пробувати цей формат. Дуже обережно, спочатку розмірковуючи, потім розмовляючи, одне одного підтримуючи. Ми прийшли до формату, де в основному я мала стосунки з іншими, а мій партнер не хотів. Йому подобалось, що це роблю я".

 "Перше побачення з одруженим чоловіком "

"Приблизно через пів року від початку відносин я вперше пішла на побачення, перебуваючи в вільних стосунках зі своїм хлопцем. Той чоловік був одружений, і ми як раз зійшлись на темі вільних стосунків. Мені було цікаво не просто з ним погуляти, а дізнатись більше про цей формат відносин у людини з досвідом. Адже я не знайшла якоїсь адекватної літератури чи інших прикольних матеріалів, щоб дізнатися, як правильно будувати вільні відносини.

Спочатку ми були друзями з фоновим фліртом. Потім вже зважились на романтичні стосунки.

На момент коли ми були коханцями, я познайомилась з його дружиною і це дуже приємне відчуття, коли люди відпускають свої страхи та в цьому вбачають набагато більше любові, ніж є.

Всі відчувають свої ролі й ніхто не претендує на серце твого коханого, ніхто не відбирає в тебе близьку людину. Коли з’являється третя, четверта, п’ята людина, яка додає любові, а не віднімає".

Фото з Інстаграм Даші

"Ревнощі були на початку"

"Формат вільних стосунків розвивається дуже поступово, спочатку ми розмовляємо, а потім пробуємо. Експерименти підсилюють сексуальні стосунки з партнером.

Іноді все добре, а іноді я кажу "мені було трохи неприємно". Тоді мій партнер відповідає: "Добре, почекаймо, скажи, як будеш готова". Це розвиток, в якому люди мають довіряти одне одному, поважати та піклуватися. Без цього вільні стосунки неможливі.

Я не назву класними стосунками ті, де людина йде і має романтичні стосунки з іншими, а партнер каже що "Мені неприємно", на що чує: "Ми домовились, що ми в вільних стосунках, чого ти починаєш?". Для мене це неприпустимо, я б навіть сказала – це зрада. Людина відчуває себе самотньо без підтримки партнера. Тому іноді ревнощі бувають, але вони не такі, щоб щось руйнувати.

Головне – ділитись переживаннями з партнером. Раніше я могла влаштовувати істерики, навіть коли мій хлопець просто дивився зацікавлено на іншу. А зараз мені навпаки приємно, коли мій партнер має романтичні зв’язки з іншими дівчатами. Це робота над собою, але вона приносить задоволення. Дуже приємно долати  свої упередження. Коли є довіра та допитливість у відносинах, то ви відчуваєте себе як дві людини, які тримаються за руки й готові відкритися всьому світові, тому нічого не бояться".

"Зрозуміли, що хочемо зустрітися не тільки заради інтиму"

"Ті стосунки, що в мене є зараз, склались досить просто. Ми ніколи не спілкувались щодо того, хто ми одне одному, чи зустрічаємось ми, чи ні, що ми плануємо на майбутнє. В нас була перша ніч, яка нам дуже сподобалась, потім ми зустрілись на наступному тижні, а потім ще і ще.

Згодом зрозуміли, що хочемо зустрічатися не тільки заради інтиму, а тому просто пішли десь гуляти, плавати на сапах. Відчували, що хочемо все більше та більше часу проводити разом. На другій чи третій зустрічі я торкнулася питання вільних стосунків та розповіла про досвід, який вже мала. На це мій нинішній хлопець відповів, що йому було б теж цікаво спробувати. Раніше у нього такого досвіду не було, але в минулих стосунках він зрозумів, що якби він знайшов дівчину, яка була б не проти, то хотів би спробувати. Коли почалась війна, то нам взагалі було не до вільних стосунків, ми просто були разом та займались нашими справами".

Фото з Інтсаграм Даші

 "Я переоцінила традиційне бачення браку "

"Для мене зараз весілля – це не більше ніж тематична вечірка, щоб разом з друзями  класно провести  час. Адже мені здається, що весілля заперечує свободу в традиційному розумінні. Мені важливо бути з людиною, яка буде для мене другом і опорою, і батьком, але водночас важливо залишатися незалежною людиною.

Звичайно, як і кожна людина, я потребую допомоги емоційно та духовно, але це не означає, що без цієї допомоги я  не виживу. Перш за все, я хочу розраховувати на себе, тому сам принцип традиційного заміжжя для мене не підходить.

Але я не виключаю можливості, що ми у майбутньому одружимось. У мене була ідея розписуватись в різних країнах, щоб прожити традиції кожної. Там десь зі дзвінками, і на березі океану, і навіть з племенами на Шрі-Ланці. Але у форматі простої вечірки чи свята любові. Офіційно розписатись можна тоді, коли ми будемо планувати дітей. Адже за законодавством так просто зручніше".

 "Відчувала б себе як в клітці"

"Іноді мені кажуть: "Ти у вільних стосунках? То ти ще свою людину не знайшла". Це не про "знайшла" чи "не знайшла", це про різноманітні вподобання. Про проживання різних ролей і контекстів, та іноді в цих контекстах мають бути присутні інші люди.

Якщо я зі своїми бажаннями опинилась би у моногамних стосунках, то я відчувала себе як в клітці. Я хочу бути з людиною по своїй волі. До того ж у кожного свої вподобання та правила, тому дуже важливо наперед проговорити все разом з партнером.

Існує безліч форматів вільних стосунків. Наприклад, люди в вільних стосунках живуть як подружжя, але передбачають, що у партнера є інші. Але не обговорюють це. Я людина, яка хоче, щоб мені розповідали, бо дуже тригерить скритність. Я завжди кажу: "Просто розповідай, і я буду дуже рада". З моїм партнером навпаки, він радий, що я можу класно провести час, але йому байдуже, з ким та як у мене було. Тому йому зовсім не обов’язково це розповідати.

Мені дуже подобається відчуття свободи та незалежності. У вільних стосунках я не сплю щодня з кимось іншим. Це може бути раз на місяць, раз на рік. Я щаслива, адже людина настільки сильно мене любить, що вона радіє, коли я можу класно провести час і з кимось іншим".

Чому пари обирають вільні стосунки? Пояснюють психологи Владислава Коваленко та Владислав Бідняк

Фото з власного архіву психологів

Причини, чому пари обирають формат вільних стосунків, можуть бути різними. Наприклад, пара минає етап закоханості (той самий, коли "метелики у животі") та переходить до більш спокійного періоду у стосунках, тоді партнери можуть відчувати нудьгу, їм може закортіти нових відчуттів. Але при цьому вони не хочуть втрачати ті стосунки, що є на цей час. Тому вільні стосунки можуть стати для них виходом з ситуації.

Тут важливо розрізняти вільні стосунки та поліаморію (форма інтимних і романтичних відносин, в якій людина може мати одночасно більше одного партнера). Головна відмінність в тому, що при поліаморії особа будує повноцінні стосунки одночасно з кількома партнерами, а при вільних стосунках взаємовідносини між двома партнерами є основними. Тобто люди перебувають в парі, але дозволяють партнерові отримувати інтимні та емоційні враження на стороні.

Іншою причиною може бути розбіжність лібідо. Коли один партнер потребує більше інтиму, ніж інший, пара може прийняти рішення, що ці потреби може задовольняти хтось інший. Також часто вільні стосунки потребують менше сил та вкладень від людини. Вони знімають частину соціальних зобов’язань. Тому особа може вступити в вільні стосунки з практичної точки зору. Іноді це небажання брати на себе відповідальність або психологічна необхідність. Наприклад, якщо людина пережила болісний розлив, вона може бути неготовою до "класичних стосунків".

Є й більш серйозні причини, які можуть ховатися за "нудьгою". Так пари, які перебувають в стосунках більше декількох років, мають долати сімейні кризи як один з етапів їх розвитку. Інколи це призводить до того, що пари знаходяться у стані невизначеності, розгубленості стосовно себе та інших. І тут вільні стосунки стають способом пошуку ресурсу, щоб подолати кризу в нинішніх стосунках або завершити їх. Щодо останнього, деякі пари можуть несвідомо використовувати вільні стосунки як спосіб поступово та безболісно завершити колись дорогі їм стосунки.

До переваг вільних стосунків психологи відносять:

Можливість урізноманітнити власне життя, отримати нові враження.

‣ Партнери мають "чисту совість". У "класичних" стосунках люди можуть перейматися про те, що скаже партнер, як він відреагує, робити щось від страху нерозуміння, мати певні недомовки. У вільних стосунках знімаються заборони з багатьох речей. Наявність певної конкуренції з іншими може спонукати партнерів бути кращими. Вони прагнуть підтримувати свою зовнішність, знання, досягнення на певному рівні, прагнуть розвиватися для того, аби бути кращими за тих, з ким проводить час партнер.

Щодо недоліків, то психологи виокремлюють такі моменти:

Такі стосунки пасують далеко не всім. Часто люди не здатні впоратися зі своїми ревнощами. Навіть якщо вони не проявляються сплесками скандалів, це можуть бути "тихі ревнощі", відчуття покинутості, непотрібності, поступове віддалення партнерів одне від одного. 

‣  На початку таких стосунків партнерам часто буває важко подолати ревнощі. Вони можуть як заспокоїтись з часом, так і перерости у конфлікт. Не тільки між парою, але й між їх "третіми" половинками, що може перетворитись у клубок заплутаних почуттів.

‣ Ризик небажаних вагітностей та статевих інфекцій.

‣ Іноді потяг до партнера на стороні переростає в глибші почуття, що може призвести до болючого розриву.

Кому можуть підійти вільні стосунки?

Якщо людина не готова до більш серйозних стосунків, то вільні стосунки можуть стати таким собі "пробником". У випадку пар, які хочуть перейти з "класичних" до вільних сосунків, вони підійдуть тим, хто хоче урізноманітнити власне життя. Якщо говорити про особистість, то це непоганий варіант для людей без великої кількості упереджень, не схильних до ревнощів, людям з уникаючим типом прив’язаності, а також для тих, кому не подобаються загальноприйняті соціальні норми.

Як правильно будувати вільні стосунки?

Для того, щоб вільні стосунки не шкодили партнерам, найперше, що потрібно зробити – це визначити для самих себе, навіщо вам це, чи готові ви до цього. Якщо погоджуєтесь на вільні стосунки виключно через бажання партнера та відчуваєте дискомфорт, то нічого хорошого це для вас не принесе. Тут важливо особиста готовність та бажання обох.

Якщо ви вирішили, що самі хочете перейти у формат вільних стосунків, то розпочати варто з домовленостей. Вам потрібно висловити одне одному свої бажання, уявлення щодо подальших стосунків та окреслити чіткі рамки.

Так, всупереч стереотипам, що вільні стосунки – це вседозволеність, партнери часто мають чіткі домовленості про те, що можна робити, а що ні. Обговоріть усі моменти, що здаються важливими, навіть якщо це виглядає як дрібниця.

Отож, щоб побудувати вільні стосунки, не потрібно нічого особливого, лише те, що треба у будь-яких стосунках. І найголовніше  — це взаємоповага, підтримка, розуміння та довіра. Обидва партнери мають почуватися комфортно, інакше довго такі стосунки не протримаються. Пам’ятайте, що будь-які стосунки, наскільки б нестандартними, незвичними та екзотичними для інших вони не були, завжди залишаються стосунками. 

Поділитися: