До Дня косплею КУСТ поспілкувався з дніпрянами, що люблять втілювати образи різних персонажів.
Косплей захоплює серця тисяч людей по всьому світу. Катерина з Дніпра присвятила цьому хобі вже понад сім років, втілюючи образи персонажів і створюючи костюми власноруч. Косплей допомагає їй знайти натхнення, дає заряд позитивних емоцій і змогу поділитися радістю з однодумцями.
Що таке косплей?
Косплей (від англ. "costume play") – це форма перформансу, у якій люди перевтілюються у персонажів із фільмів, відеоігор, коміксів, аніме чи інших медіа, використовуючи костюми, грим. Косплеєри можуть відтворювати не лише зовнішній вигляд, а й манеру поведінки та репліки героїв, прагнучи максимальної схожості.
25-річна Катерина з Дніпра цікавиться косплеєм з 9 років, а займається — з 18. У неї є чоловік та трирічна дитина. Вона – швея, і заробляє якраз пошиттям костюмів. За її словами, косплей – це повне перевтілення в персонажа, яке охоплює все: від макіяжу та лінз, до парика і одягу.
"Іноді костюми ми шиємо самі, іноді купуємо, якщо бюджет дозволяє, адже часто їх замовляємо з Китаю. Наприклад, для образів героїв китайських новел. Часто вигідніше купити готовий образ у магазині. Але якщо є можливість пошити самотужки, то ми можемо витратити кілька місяців, аби довести костюм до ідеалу", – пояснює Катерина.
У своєму хобі вона об'єдналась з ще кількома косплєрами, аби мати змогу відтворювати різні сценки, які проживають їхні герої.
"Нас багато. У нас є ціла команда. Ми виступаємо разом, фотографуємося та ділимо ролі. Часом не вистачає чоловічих персонажів, тому хтось грає чоловічі ролі, а хтось жіночі. Наприклад, у нас романтична сценка – хтось відтворює любовні стосунки, показує симпатію, дотики, обійми, щоб глядач побачив, наскільки сильно наші герої дорожать один одним", – каже дівчина.
Для Катерини косплей – це не просто хобі, а спосіб відпочинку і джерело емоційної розрядки. У важкий військовий час, коли побут, робота та постійний психологічний тиск впливають на кожного, косплей дозволяє їй хоч ненадовго відчути спокій і повернутися у ті безтурботні роки, коли захоплення тільки починалося. Це можливість відійти від проблем, зарядитися енергією та позитивом, щоб продовжувати рухатися вперед.
"Це щось особливе, щось цінне, що вимагає значного вкладення часу, але приносить таке задоволення, яке ні з чим не можна порівняти", – ділиться Катерина.
Вона втілювала Неро з "Чорного клеверу" – це був її перший косплей після декрету, коли вона поїхала на фестиваль до Києва. Також Катерина втілювала образ Годжо Сатору, теж на фестивалі у столиці.
Скільки коштує таке хобі?
Чоловік Катерини спершу не підтримував її захоплення, оскільки воно вимагало значних фінансових витрат: від придбання костюмів і лінз, до виділення часу для роботи над образами. Проте, побачивши результат і розуміючи, скільки щастя це приносить дружині, він почав заохочувати її розвиватися в улюбленій справі.
Катерина зізнається, косплей – захоплення недешеве. Тканини для костюмів коштують від тисячі до півтори тисячі гривень, перука — залежно від якості. Біжутерія та взуття також можуть обійтися недешево.
"У середньому, на підготовку одного костюма йде від півроку до року, оскільки одночасно витратити близько 10 тисяч гривень для більшості – це суттєве навантаження. Але зазвичай у процесі роботи це невеликі витрати і суму підраховують вже в кінці", – розповідає дівчина.
Є випадки, коли косплеєри заробляють на своєму образі, але потрапити у цю індустрію, за словами Катерини, дуже складно. Може знадобитись близько десяти років регулярної роботи, аби отримати популярність і повернути свої вкладення.
"Ми відкинули цю думку, бо не гонимося за грошима і заробітком. Нам важливе задоволення, яке неможливо купити", – каже Катерина.
Серед косплеєрів є як досвідчені майстри, що створюють костюми, броню і зброю власноруч, досягаючи високої деталізації, так і новачки, які використовують "шафний" косплей, збираючи образ із доступних речей, не переймаючись дрібницями.
Міфи про косплей
Міф №1: косплей пов’язаний із сексом.
"У кожної соціальної культури є свої напрямки. У нас у косплеї, на жаль, теж таке є. Але я б не сказала, що це погано – вони заробляють гроші на своїх образах, у своїх закритих каналах. Тобто роздягнені", – каже Катерина.
Однак Катерині, як і більшості косплеєрів, хочеться, щоб їх сприймали серйозніше і не асоціювали з відвертими образами. Незважаючи на те, що ці матеріали часто не несуть жодного соціального підтексту, вони все ж формують стереотипи, які псують репутацію всього фандому. Через такі образи глядачі починають сприймати персонажів спотворено, бачать у них тільки відвертість, а не повноцінний образ із сюжетом та історією.
Фандом – це спільнота шанувальників, об’єднана інтересом до твору чи жанру (фільму, книги, гри тощо). Учасники створюють власний контент, обговорюють персонажів, організовують заходи та підтримують одне одного у цьому захопленні.
Міф №2: косплеєри – клоуни, які прийшли, щоб усіх розважити.
Не завжди на фестивалях є фудкорт, тому косплеєри інколи ходять до магазину, щоб щось купити, перепочити, посидіти. Бувало, що на них дивилися косо чи навіть ображали, ділиться Катерина. Їм часто доводиться зіштовхуватися з осудливими поглядами, насмішками й образами.
"Часто говорять, що ми клоуни, папуги, що нас взагалі не повинні випускати на вулицю. У таких випадках ми ходимо гуртом по два-три, бо район не завжди спокійний. Хто знає, що може статися? Ми просто проходимо повз, і якщо це вже доходить до рукоприкладства, тоді наша група збирається разом, і цей агресор зазвичай намагається віджартовуватись", – розповідає дівчина.
Міф №3: квадробери – теж косплеєри.
"Я вважаю, що квадробери – це інша субкультура, це точно не косплеєри. У них із косплею тільки маска, рукавички та хвіст. Якщо ж їх стане так багато, що це перетвориться на вид спорту, тоді вже можна буде казати про якесь досягнення", – пояснює Катерина.
Міф №4: косплеєри – те саме, що аніматори.
"Було кілька випадків, що на фестивалях до дівчат чіплялися звичайні люди, думаючи, що вони аніматори чи дівчата легкої поведінки", – зауважила Катерина.
Вона пригадує моменти, коли до них тягнули руки, починали штовхати, проте до серйозних бійок ще не доходило.
"Ми намагаємося донести людям, що ми просто так відпочиваємо і до нас теж потрібно ставитись з повагою. Ми не п'ємо і не куримо у під'їздах, ми розвиваємося, намагаємося показати, що є й інші форми відпочинку та культури. Прийміть нас такими, як ми є. Якщо ми вам подобаємося – добре, ми будемо радувати вас й надалі", – каже Катерина.
Дніпровська тусовка косплеєрів
"У Києві Comic Con Ukraine організовують масштабно: потужне освітлення, охорона, численні точки продажу сувенірів і фудкорти, великі гримерні біля сцени, зручні умови з кондиціонуванням", – розповідає Катерина.
У Дніпрі натомсть є кілька організаторів івентів для косплеєрів. Наприклад, "2D PARTY anime & k-pop". Заходи проводять майже кожен місяць, зазвичай у КДЦ "Дніпропрес", але іноді використовують інші локації: TWO VERSE, Rio Club. Є також Hebi Hebi Agency, що буде проводити аніме та к-поп фестиваль взимку, та SnakeZ Agency.
"У нас, на жаль, великі фестивалі не ризикують проводити, адже заборонене велике скупчення людей. Обирають звичайні невеликі зали, як-от ДІІТ, Шинник та інші. Зазвичай там один вхід і, звісно, утворюється величезна черга і тиснява", – розповідає Катерина.
Згадує, що якось одна дівчинка несла величезний спис і його випадково зачепили у натовпі, ледве не зламавши. Проте біля сцени організатори встановлюють спеціальний столик, де можна швидко відремонтувати костюми. Інші косплеєри, які ненароком пошкодили чиєсь спорядження, завжди готові допомогти з ремонтом.
"Ще приводять дітей, вони у захваті. Коли вони підходять до нас, ми говоримо: "Виростеш, і якщо захочеш, зможеш у цьому взяти участь". До мешканців міста ми намагаємося донести, що косплей – це добре, це класно, це для розвитку. Аніме несе не лише насильство і жорстокість, як думали років 10 тому, воно має інший глибокий сенс", – розповідає Катерина.