У Дніпрі перекрили вулицю, щоб вручати повістки: чи законно це. Та інші питання про військовий облік

У Дніпрі перекрили вулицю, щоб вручати повістки: чи законно це. Та інші питання про військовий облік

Ми поспілкувались з дніпровськими юристом та адвокатом. 

Вчора у місцевих телеграм-каналах міста з’явились відео, на якому правоохоронці перекрили рух транспорту на Робочій та біля "Метеору". Мовляв, там чоловікам вручали повістки. 

Чи законно отримати повістку таким чином? У цьому тексті ви знайдете відповіді й на інші поширені питання: Чи депортуватимуть чоловіків з-за кордону? Чи здаватимуть у військкомати на роботі? І що робити, якщо вам виписали повістку у Дніпрі, а ви прописані в іншому місті? 

З усім допомогли розібратись Андрій Верба та Станіслав Ліфлянчик

30 грудня 2022 Кабінет Міністрів своєю Постановою затвердив оновлений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Тому маємо трохи змін у військовому обліку. 

Скорочено термін подання інформації про зміну адреси місця проживання або іншої особистої інформації – з 10 днів до 7.

Якщо ви не встигли цього зробити, ви маєте взяти паспорт громадянина та військово-обліковий документ та направитись до вашого ТЦКТСП (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Це колишні військкомати).

Роботодавці або адміністрація навчальних закладів тепер зобов’язані перевіряти військово-облікові документи перед прийняттям на роботу чи навчанням. Також вони мають доводити правила військового обліку працівнику/студенту під особистий підпис.

Далі пройдемось по поширених питаннях. 

Тепер повістки роздаватимуть просто у будинках?

Їх раніше так і роздавали, нічого не змінилось. Командир ТЦК виписує повістку на чоловіка, видає її працівнику центру. Далі ця людина йде розшукувати призовника. Вірогідність того, що вона знайде його в черзі АТБ або на заправці дуже мала, тому зручніше піти за місцем реєстрації призовника, за тією адресою, що міститься у даних. Так робили раніше, робитимуть і зараз. 

ТЦКтСП (ТЦК) – Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (так тепер називаються військкомати).

Консульський облік – це військкомат за кордоном?

"Так, тепер консульства теж здійснюватимуть військовий облік. Це розраховано на осіб, які покинули країну до 24 лютого 2022 року", – говорить адвокат Андрій Верба. 

Фото з фейсбуку Андрія Верби

Чи означатиме, що тепер чоловіки можуть виїздити за кордон? Все одно там теж буде військовий облік… 

Це положення не скасовує інші акти та закони, які діяли до його прийняття. Тобто із перетином кордону нічого не змінюється.

Тепер це означає, що мене депортують з-за кордону?

У Положенні написано:

"Закордонні дипломатичні установи України сприяють поверненню військовозобов’язаних та резервістів в Україну в разі проведення мобілізації та у воєнний час (в особливий період)".

"Депортація – це випровадження особи з країни. Дипломатичні установи не мають повноважень та законодавчих можливостей для цього, у них відсутні важелі вплив. Депортацією з країни займаються міграційні служби. Що мається на увазі, як буде реалізовуватись – невідомо, це якась нісенітниця", – говорить Андрій Верба.

Мене можуть мобілізувати, якщо я встав на консульський облік за кордоном?

"Спочатку особу мають викликати в ТЦК на комісію, а потім звідти – вже з речами. А якщо людина перебуває за кордоном? Щоб чоловіка звідти доставили, його потрібно екстрадувати. Для цього необхідно відповідне рішення суду. Це неможливо", – відповідає Станіслав Ліфлянчик. 

Вже навіть з'явився фейк, ніби-то СБУ розсилає в телеграмі повідомлення з вимогою до чоловіків повернутись з-за кордону та встати на облік. Інакше, пишуть в повідомленні, справу буде передано до суду, аби депортувати громадян.

Мені можуть відмовити у роботі, якщо у мене немає військового квитка?

Роботодавець теоретично може не вимагати такий документ. Наприклад, у жінок його не просять. 

За словами юристів, тут два варіанти. Або отримувати військовий квиток і додавати його до паперів, тому що серед документів, які повинні бути у роботодавця, має бути цей квиток. Або судитись безпосередньо з таким роботодавцем, тому що він порушує трудове законодавство та Конституцію України. У нас кожен має право на роботу та оплату цієї роботи, а наявність військового квитка обмежує це право.

Мене здадуть на роботі у військкомат, якщо я не маю квитка? А на робочій прохідній можу отримати повістку?

Так, ваш роботодавець зобов’язаний на вимогу військкомату надавати списки співробітників, що підлягають мобілізації. Якщо працівники мають бронь, керівник має повідомити й про це. 

"Роботодавець може видати повістку, але законність цього викликає у мене сумніви. Дана обставина врегульована постановою Кабміну, який не є законодавчим органом, а закони ухвалює Верховна Рада. Тому тут будуть питання", – говорить Станіслав Ліфлянчик.

Фото з фейсбуку Станіслава Ліфлянчика

Якщо у мене на вулиці немає із собою документів, мені можуть вручити повістку?

Потрібно дізнатись, хто вас зупинив і з якою метою. Люди у формі не можуть просто вас зупинити, бо їм захотілось, вимагаючи від вас документи. Вони обов’язково мають представитись, показати посвідчення, назвати причину перевірки. 

Підставою для цього може бути схожість з особою, яка в розшуку, чи якщо ваш зовнішній вигляд свідчить, що ви очевидно скоїли якийсь злочин. І тільки в цьому разі вони можуть вас зупинити та попросити надати відповідні документи. 

Якщо жодної з причин для перевірки немає, ви можете відмовитися. Більш того – вимагати документ у вас може одна з цих осіб. Якщо ви їй пред’являєте документ, то тільки ця людина може з ними ознайомлюватись і вчиняти якісь інші дії, наприклад, затримання (в такому випадку складається відповідний протокол) і обшук. Обшук – це проникнення безпосередньо у кишені, сумку, автомобіль, він може відбуватись виключно після затримання. 

"Якщо у вас із собою під час воєнного стану немає документів, це вже правопорушення. Ви повинні носити їх з собою, але відповідальності за це немає. Вас можуть забрати до відділку до встановлення особи, протримати там деякий час", – коментує Станіслав Ліфлянчик.

Мені дали повістку в магазині, це законно?

Станіслав Ліфлянчик говорить, що це незаконно, якщо повістка і виписана в цьому магазині. Виписати повістку без документів ніхто не може, бо вони не знають ваше ім’я, прізвище і прописку. 

Виписувати та видавати повістку – це дві різні речі.

За словами юриста, видати її дійсно можуть на вулиці, але виписати там не мають права. Бо це може робити виключно командування того військкомату, до якого ви приписані. 

"Спочатку виписується на вас документ, потім видається вповноваженим представникам військкомату, вони шукають безпосередньо того, хто зазначений в повістці. В інших випадках все це – просто нікчемні папірці, виписані в порушенні кримінального закону", – розповідає Станіслав.

Мені дали повістку у Дніпрі, а я живу в іншому місті. Що мені робити?

"Можете її викинути. Вона виписана на колінці з порушенням", – адвокат Ліфлянчик.

Якщо я встав на облік, мене неодмінно призвуть?

Призов до строкової служби у період дії воєнного стану не відбувається. Але термін "призовник" стосується всіх чоловіків, що досягли 17-річного віку і мають відвідати військкомат (або, як кажуть зараз, ТЦКТСП), щоб отримати свідоцтво про приписку. Це не теж саме, що мобілізація.

А якщо я встав на облік, але не проходив строкову службу?

"Якщо особа не проходила строкову службу, її теоретично могли б призвати. Для цього потрібно буде пройти спеціальні курси. Чоловіків не відразу відправляють на передову, вони на полігонах пристрілюються, навчаються залежно від здібностей. У законі таке право є, але скоріш за все цього не будуть робити в сьогоднішніх обставинах", – коментує Андрій Верба.

У мене є військовий квиток, всі дані про мене зберігаються у військкоматі. На блокпості мені дали повістку. Що робити далі?

Залежить від того, як дали повістку. Якщо вона виписана заздалегідь вашим ТЦК, то її треба виконувати.

Це означає, що тепер не можна уникнути становлення на облік?

"Раніше теж не можна було. Бо процес запускається ще зі школи, по досягненні 17 років. Останні зміни запровадили для того, щоб контролювати більше осіб та зменшити кількість ухилянтів. Наприклад, особа постійно на роботі, тепер вона зможе отримати повістку там. Або якщо людина не стала на військовий облік через переїзди, або через відсутність прописки. Раніше військкомати не мали доступу до реєстру актів цивільного стану. Тобто вони й не знали, що ця особа існує. Це положення унеможливлює подібні ситуації. Якщо чоловік перший раз офіційно не отримає повістку – це штраф; а потім і кримінальна відповідальність за ухилення від відповідальності", – розповідає адвокат Верба. 

Чи бувають випадки, коли після звірки даних негайно відправляють на тренувальні бази? Як правильно поводити себе у військкомат? Чи можуть мене забрати без медкомісії?

Після звірки даних вас повинні викликати на військово-лікарську комісію. Вона повинна вирішити, чи підлягаєте ви мобілізації. Якщо ні, то вас нікуди не направлять. Або ви обмежено придатний і не потрібні поки що ЗСУ. Після проходження ВЛК можуть видати повістку, щоб ви вже з речами з’явились до ТЦК. Ви зобов’язані приїхати туди, вас направлять в так звану "учєбку".

Фото: телеграм-канал Володимира Зеленського

"Найголовніша рекомендація: все, що ви заявляєте чи подаєте у ТЦК, потрібно робити через заяву чи клопотання в письмовому вигляді з переліком всіх додатків. Наприклад, ви маєте захворювання або інші підстави для звільнення від мобілізації, і щоб ТЦК врахувала дану обставину, потрібно подати відповідну заяву чи клопотання (про відтермінування або звільнення), і залучити до цього документи, які підтверджують наявність у вас підстав для цього. Якщо ви не подасте офіційно документи, то ТЦК буде їх просто ігнорувати, і ви ніяк не доведете, що раніше про це говорили", – рекомендує Станіслав Ліфлянчик.

Забирати людину до армії без медкомісії незаконно.

Військовий облік для жінок: щось змінилось?

Ні. На військовий облік обов’язково ставатимуть лише жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, але так було і раніше. За власним бажанням на облік можуть стати будь-які українки. Перелік спеціальностей, який зробили в Міноборони, містить особливо важливі для боєздатності країни професії.

Поділитися: