У дніпровському метро виступить цирк

У дніпровському метро виступить цирк

Вперше в Україні, а може і у світі, циркова вистава пройде у метро: до війни не було необхідності збирати дітей під землею.

Де та коли дивитися виступ, ми розкажемо нижче. А поки про людей, які розважатимуть дітей.

Клоун Геннадій і дресирувальниця Даша готуються до виступу у дніпровському цирку і живуть у цирковому готелі. Вони звикають тут знаходитись.

"Кажу: мамо, поїхали"

Вже давно Геннадій Головченко працює у клоунському дуеті. Він з Рубіжного, там немає цирків (луганський і донецький, як і симферопольський, ми втратили у 2014-му). Клоуни мали гастрольне життя. Останні у 2019-му були якраз у Дніпрі. Далі – коронавірус і повномасштабний напад Росії на Україну.

У новинах у перші дні війни більше фігурував Харків, Києв, Маріуполь. Геннадій сподівався на тишу, але зовсім скоро почалися обстріли сусіднього Сєвєродонецька. Артист переїхав до 73-річної мами і віддав свою квартиру друзям звідти. Коли почали гатити по Рубіжному, він бачив з вікна вибухи, вогонь і розбиті будинки. Чув крики, гомін. Колись працював на будівництві, тому цього разу допомагав витягати людей з-під завалів. Мертвих ховали у землю, щоб містом не поширювалися інфекції: "Ми їх прикопували, якщо є документи, писали прізвища".

Потім міна "лягла" біля клоуна.

"Три осколкові поранення. Найтяжче у ногу, ще влучило у руки та поперек. Чотири дні я не вставав, потім почав тихенько ходити, бо треба було набирати воду", – згадує Геннадій. Він сам служив в армії, розумів, що відбувається. "Мамо, поїхали" – сказав в якийсь момент.

Вони були в автобусі, яким військові вивозили людей з Рубіжного в Старобільськ. Наступну евакуаційну машину тоді обстріляли.

Геннадій у Дніпрі

Родина із Старобільська приїхала у Дніпро і оселилася у місцевому готелі для артистів. В українському цирку всі один одному допомагають. Він як одна сім'я, що гастролює.

Перший тиждень у Дніпрі минув з нерозумінням, як люди гуляють, випивають, відпочивають. Далі артист лікувався і допомагав мамі. Він радий, що вижив, бо якби загинув, жінка залишилася б сама.

"А в неї серце".

У Гени вже була одна коротенька вистава для дітей у дніпровському цирку. Разом з партнером він був в образі, смішив людей.

"Це підйом моральний. Ти розумієш, що це треба дітям, які сидять тут, які не мають великої радості. Це ж малеча війни", – говорить клоун.

"Я доходила тільки до світлофору, плакала і йшла назад"

Так Дар’я Майчук гуляла нашою набережною. Протягом тижня дівчина збільшувала цю відстань.

Вона з Луганська. У 2014-му там її застала війна. А 24 лютого артистка була на гастролях у харківському цирку.

Даша працює з носухами, собаками, єнотом, лисицею, голубами, кроликами. На гастролях вона, як завжди, жила у цирковому готелі. У перший день війни чоловік розбудив, сказав збиратись. Поки Даша складала речі, зрозуміла, що нікуди не поїде.

"У нас тварини, вони зараз у цирку" – подумала. Пішла до магазину, купила для них крупи. Ще хліб, щоб сушити сухарі, воду. Даша вирішила жити з собаками, єнотом і носухами у цирку. Її чоловік залишився у Харкові служити.

Даші потрібна була велика машина. Навіть не одна, бо, окрім своїх тварин, треба було вивезти дев’ять собак і морського котика. Причеп не підходив, тому що тварини могли змерзнути. А ще складність полягала у тому, що забирати всіх треба було з центру міста, а більшість водіїв тоді боялися заїжджати у Харків.

Даша написала пост у фейсбуці, і в першу ж секунду люди почали ділитись контактами перевізників і бажати, щоб все вдалося. Найбільше допоміг директор полтавського Театру імені Гоголя Олексій Андрієнко. Аж з Полтави він приїхав, щоб врятувати дресирувальницю (раніше Даша допомагала йому з однією виставою).

"Коли їхала у Дніпро… Я думала, що на місці рватиму та метатиму, як тільки можу. Але коли приїхала, видихнула і днів десять була наче овоч. Слід було вставати вранці і йти до тварин. Але якби не вони, тільки і лежала б у ліжку. Зверталася до психолога, почала вивчати програмування (не розбираюся в цьому, просто щоб завантажити мозок). Я навіть не могла вийти на набережну. "Як я можу, коли решта – ні?" – так думала. Приходила туди, доходила до світлофора, плакала та йшла назад. Протягом тижня я збільшувала цю відстань… Зараз намагаюся виходити, гуляти, знайомитися".

Даша і Геннадій виступатимуть у метро

Їх підтримають дніпровські артисти. Весь цей захід запропонував провести директор ГО "КУСТ" і координатор проєктів "Культурної столиці" Вадим Гефтер. Він хотів допомогти дітям-вимушеним переселенцям і місцевим, які не можуть зараз поїхати у табори, на природу або в інше місто. Але виявилося, що допоміг і двом дорослим.

Даша та Геннадій знову у репетиціях і тренуваннях.

До речі, місцеві артисти теж не працювали кілька місяців. Щоб підготувати першу невелику виставу у цирку прийшли всі: і світловики, і звуковики. Їм всім хотілося працювати. Усі живі, усі усміхнені.

Те, що буде у метро, для всіх артистів виклик. Це складна локація, але вони говорять, що їхнє завдання – вийти, відпрацювати і підтримати людей.

Коли дивитися виступи Геннадія та Даші у метро?

Завтра, 18 червня, о 16:00, станція метро "Вокзальна". Вхід – безкоштовний. Приходьте заздалегідь, бо кількість місць обмежена.

Метро – це найбільше у Дніпрі бомбосховище, у ньому вже провели кілька концертів. Їхньої організацією займалась програма "Культурна столиця" та БезВіз Festival.

На безкоштовних благодійних виступах "Другої ріки" і ТНМК, наприклад, збирали гроші на швидкі для місцевої ТрО і для військових. Далі привозитимуть інших українських музикантів.

Поділитися: