Експертиза якості води в Дніпрі, думки містян та підбірка місцевих басейнів.
Засмагати на пляжах та купатися в водоймах: таким був план на літо до повномасштабної війни та підриву Каховської ГЕС. Тепер все по-іншому: на пляжах стоять таблички з написами "Пляж не працює" та "Купатись заборонено". Як підрив ГЕС вплинув на якість води в Дніпрі та де безпечно купатись? Читайте в нашому розборі.
"Небезпечних перевищень в якості води немає"
Про стан води у Дніпрі нам розповіли в Департаменті екологічної політики Дніпровської міської ради. Його представники моніторять стан річки спільно з колегами з комунального підприємства "Центру екологічного моніторингу" Дніпропетровської обласної ради.
Нині температура води у Дніпрі близько 23 градусів. Спостерігається зелень – початок цвітіння. У майбутньому це може вплинути на рівень кисню, вдень він буде підвищений до 13 мм/літр води, а вночі – понижений. Цей показник потребує детального дослідження, оскільки через нього може початися замор риби. Що стосується гідрохімічних показників, то вони в нормі та відповідають літньому сезону.

"Небезпечних перевищень в якості води не бачимо. Безумовно є літня динаміка, тобто підвищення певних азотних речовин, зміна кольору води, але все це не є критичним або відмінним від сезонних показників", – зазначає еколог та експерт програми "Чисте повітря для України" Олексій Ангурець.
Також вода з Дніпра була на моніторингу у лабораторії кафедри екології Дніпровської політехніки. Забір з річки брали на Січеславській набережній. Окрім річкової, для порівняння перевіряли також водопровідну, пляшкову та дистильовану воду. Серед визначених показників – рівень солей, окислювально-відновлювальний потенціал та наявність розчиненого кисню. За результатами дослідження, виявилося, що за основними хімічними показниками вода відповідає нормам для комунально-побутового водокористування. Мінералізація невисока – 220-230 мг/л, pH 7,2 – теж в межах норми.
Нагадаємо, комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій через воєнний стан заборонила купання на міських пляжах Дніпра.
Що з іншими водоймами Дніпропетровщини?

"Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України" контролює якість води на водоймах Дніпропетровщини – особливо на місцях, де відпочиває багато людей. В останніх дослідженнях за червень перевірили 35 проб на мікробіологічні показники. Шістнадцять з них були нестандартними, тобто в них виявили вищу концентрацію шкідливих мікроорганізмів, ніж дозволяють норми. Також провели дослідження 22 проб води на фізико-хімічні показники. З них 52 – не відповідали нормам щодо солей, сухого залишку. Але ці показники є сталими протягом багатьох років та безпосередньо не впливають на стан здоров’я і захворюваність населення.
Центр дослідив якість води в наступних водоймах Дніпропетровщини:
‣ річка Самара, місто Новомосковськ. Результат: вода не відповідає нормі за мікробіологічними показниками та за фізико-хімічними показниками.
‣ Пляж міський, місто Верхньодніпровськ. Результати: не відповідає нормі за мікробіологічними показниками.
‣ Зеленодольський міський пляж, Апостолівський район міста Зеленодольськ. Результат: відповідає нормі.
‣ Пляж правобережної зони відпочинку в районі набережної Кам’янського. Результат: не відповідає за мікробіологічними показниками.
‣ Пляж "Міський" у Павлограді не відповідає за фізико-хімічними показниками.
З повним звітом можна ознайомитись тут.
"Менш небезпечно, ніж залишатися в місті під час війни"
Ми розпитали дніпрян, що вони думають про небезпеку дніпровських водойм.
Олена, 42 років, працює в Головному управлінні статистики у Дніпропетровській області

"Люблю літо більш за всі інші сезони, бо можна полежати на теплому пісочку, освіжитися холодними коктейлями та поплавати в прохолодних водах річок та озер. Близько 5 років тому ми з сім’єю майже кожні вихідні їздили купатися на пляж в Дніпрі. Ми любимо тишу та приватність, а тому часто віддавали перевагу диким пляжам або громадським, де було небагато людей.
Обирали річку Дніпро, тому що нам було близько добиратися до неї. Та якість води та піску вже тоді не влаштовували. На березі часто люди залишали сміття, через це було багато мурах. А одного разу дитина загнала в палець ноги рибацький гачок. Сама річка дуже швидко зацвітала, а тому приходилось проходити через водорості, ступні різали гострі камінчики, які лежали на дні.
Останньою краплею стала наступна ситуація: ми приїхали на річку, як завжди, але почули дивний запах. Підійшовши до берега, побачили купу мертвої риби, яку прибило хвилями. Що саме це було, так і не дізнались, але після того випадку не їздили на Дніпро жодного разу. Почали віддавати перевагу Блакитним озерам (хоч добиратись набагато довше). Цього року в Дніпро купатись ні за що не поїду. Новини про те, що після підриву Каховської ГЕС може поширитися інфекція у воді, дійсно лякають".
Альона, 24 роки, вчителька англійської

"Люблю пляжі за можливість саме лежати й відпочивати, але за умови наявності критих місць, бо ненавиджу спеку.
Та у Дніпрі взагалі не купаюсь. Вважаю, що всі пляжі у місті в неналежному стані. Їх чистять тільки біля берега, але у воді немає ніяких бар’єрів від сміття, тварин та водоростей. Немає нормальних місць для переодягання та захисту від сонця. Також натикаюсь на новини про те, як у воду щось зливають, та бачу, якого кольору вона. Потім ця "краса" розноситься берегом. В мене були знайомі, які захворіли після купання. Тому купатися в Дніпрі ніколи не планую".
Діана, 20 років, студентка Дніпровської політехніки

"Я не місцева, а тому встигла відвідати лише пляж на Монастирському острові, на мій погляд, він гарний. Кожен може знайти собі заняття по душі. Крім плавання та засмагання, можна відвідати акваріум, пограти у футбол чи покататися на гойдалках.
Наприклад, ми з подругою доєдналися до гри у волейбол, а також займалися ранковою йогою. Як на мене, то необхідно більше затінків, де можна сховатися від спеки. На пляжі я полюбляю більшість часу проводити у воді. А в інший час надаю перевагу читанню книги, десь у тіні тенту, тому взагалі не засмагаю на сонці. Як на мене, то безпечно купатись лише в облаштованих для цього місцях та на не великій відстані від берега. Відвідати в цьому році пляж я поки що не планую, проте вдома маю басейн, тому планую влаштовувати запливи там".
Ось декілька штучних альтернатив, де можна безпечно поплавати
Bartolomeo Best River Resort

60 метрів білого піску та чудовий вид на узбережжя: в Bartolomeo є відкритий басейн, шезлонги та окремий аквабар. Також є багато навісів, парасольок, під якими можна сховатися від спеки. Локація виглядає дуже інстаграмно.
Вартість разового відвідування:
Пн-пт – 700 грн (350 грн – дитячий).
Сб-нд – 1000 грн (500 грн – дитячий).
Адреса: вулиця Набережна Перемоги, 9б.
Час роботи: 9:00 – 23:00.
Телефон: 0 (800) 30-40-70.
Аквапарк Skу

Аквапарк розташований на лівому березі Дніпра на ж/м Клочко. В комплексі є 4 басейни з підігрівом та 16 водних гірок (5 з них – екстремальні). Для дітей є окремий комплекс з водними атракціонами. У аквапарку "Skу" є багато розважальних активностей: тематичні вечірки, безкоштовні анімації, конкурси для батьків та дітей.

Адреса: вулиця Березинська, 2.
Графік роботи: 10:00 – 19:00.
Телефон: 097 767 27 07.
SPA EDBURG

На території комплексу є басейн з підігрівом, альтанки та зелена зона.
Ціни:
Оренда шезлонга на терасі:
Дорослі – 400 грн/день.
Діти – 200 грн/день.
(У вартість входить користування басейном, шезлонг, рушник, загальна вбиральня та душова)
Є також додаткові послуги:
SPA-чан з гідромасажем на дровах – 1000 грн / 3 години (доступний лише разом з орендою бані).
Парка з віником – 350 грн.
Масаж 60 хв – 700 грн.
Масаж 30 хв – 500 грн.
Сольовий пілінг – 250 грн.
Телефон: 066 0 7777 00.
Адреса: вул. Байкальська, 22
Аквапарк Happy Day

Загальна площа Happy Day – 16000 м.кв. Це найбільший аквапарк нашого міста. Тут є 7 водних гірок для дорослих і 7 для дітей, басейн для дорослих та окремий для дітей. На території також є бари, кафе, їдальня та фастфуди.
Телефони: 97 640 53 35, 073 640 53 35.
Адреса: вул. Набережна Перемоги, 37в.
Басейн "Старий парк"

У басейні розміщені звичайна та VIP-зони, щоб задовольнити різні потреби гостей. Навколо басейну встановлені зручні шезлонги та парасольки, які створять затишну атмосферу для відпочинку.
Ціна: VIP зона – 500 грн, стандарт – 400 грн
Адреса: проспект Слобожанський, 1п
Телефон: 067 686 8008
Басейн "Road Star"

Басейн є частиною комплексу "Road Star" та розташований на Тополі. Сюди дуже легко дістатися, бо місце має чудову транспортну розв'язку. Оренду парасольки, шезлонгу та рушники потрібно оплачувати додатково.
Вартість входу: 400 грн.
Адреса: Запорізьке шосе, 98б
Телефон: 0967739767