Воєнний цирк: як українські діти виступили перед принцесою Монако та отримали ключі від Будапештського цирку

Воєнний цирк: як українські діти виступили перед принцесою Монако та отримали ключі від Будапештського цирку

Текст до Міжнародного дня цирку, який відзначається у третю суботу квітня.

Грудень 2021-го. Артистка з Херсону Даяна  приїхала у Дніпро на цирковий фестиваль. Вона поставила номер під пісню "У мене немає дому" і ще не знає, що трапиться за два місяці. 

Діти з різних регіонів прямо напередодні 24 лютого взяли участь у "Яскравій арені Дніпра", це культовий український фестиваль.

Про те, що відбувалося з дитячими цирковими студіями далі, розкажемо у цьому тексті.  

Монте-Карло

На той самий фестиваль у журі запросили відомого циркового продюсера, хореографа діснеївського фільму "Дамбо" і занесеного у Книгу рекордів Гіннеса жонглера Крістіана Криштофа. Він любив повторювати в інтерв’ю, що українська циркова школа вважається однією з кращих у світі. 

Крістіан із дітьми

"Після початку повномасштабного вторгнення Крістіан допоміг евакуювати дітей з Харкова, Києва, Донеччини у Будапешт, надав їм там прихисток, є діти, які досі там живуть", розповідає організаторка фестивалю і голова ГО "Яскрава країна" Ольга Обласова.

Щоб маленькі українці змогли виступити у Європі, Крістіан домовився з принцесою Монако Стефанією Марією Єлизаветою, президенткою найпрестижнішого циркового фестивалю у світі, про перформанс "Діти надії" у Монте-Карло. 

Діти з Харкова і Донецька показали виставу всьому бомонду Монако і зібрали гроші для допомоги українським цирковим тваринам та постраждалим від російської агресії ветеранам цирку. 

Будапешт 

"Я розуміла, що у 2023 році точно не зможу провести традиційний цирковий фестиваль у Дніпрі, не хотіла наражати на небезпеку дітей", згадує Ольга Обласова. Вона звернулася по допомогу до угорських партнерів: Крістіана і колишнього міністра культури Угорщини, а нині директора Будапештського цирку Пітера Фекете. 

"Спочатку він “попросив” у мене три дні на прийняття рішення, а потім сказав: "Я віддаю цирк під ваш фестиваль і знаходжу гроші, аби безкоштовно поселити у нас 150 українських дітей. Від вас – зробити класне шоу", розповідає Ольга Обласова. 

Вперше у світі цирк безкоштовно надав своє приміщення для проведення фестивалю іншої країни, фактично відбулася релокація   культурної події. На фасаді Будапештського цирку висіли афіші “Яскравої арени Дніпра”, логотипи українського міста. Пітер зупинив свою програму і без перебільшення віддав ключі від цирку українцям. До того, він принципово не захотів змінювати афіші чи додавати до них логотип Будапештського цирку.  

У фестивалі взяли участь діти з Харкова, Запоріжжя, Києва, Донецької області, Одеської області, Дніпра, Італії, Мексики, Швейцарії та Угорщини. 

"Вони тренувалися у бомбосховищах при свічках зранку до вечора, тому мали потрапити у безпечне місце, аби у ньому проявити свій талант. Наше завдання – дати українським дітям віру у те, що їм потрібно продовжувати тренуватися", говорить Пітер  Фекете. 

Львів

Зараз українські артисти, учасники фестивалю в Угорщині готуються до спільної акції з фондом "Мій тато захищає Україну". Першого червня у Львові діти з різних регіонів об’єднаються, аби зробити спільну циркову виставу для дітей українських військових. 

Це формат "діти дітям". Вистава називатиметься "Здійснити мрію". Її головною героїнею буде дівчинка, яка попри все йде до своєї мрії стати балериною. 

Для того, щоб зібрати гроші на спільну циркову виставу, "Яскрава країна" вже провела аукціон на конкурсі краси Miss beauty of Ukraine 2023. 

"Ми продали там уламки снарядів, розписані майстрами з Петриківки та зібрали 50 000 грн", – розповідають організатори. Зараз до збору коштів на подію долучаються меценати, у тому числі з Америки та Європи. 

Нагадуємо, що за попередніми даними станом на 30 березня внаслідок повномасштабної збройної агресії РФ в Україні загинуло 466 дітей. Понад 943 дитини отримали поранення. 

Поділитися: