Тест до Всеукраїнського дня краєзнавства, який відзначають 28 травня.
Місце, де козаки стали святими, факти про дворянські садиби, унікальні дерев'яні храми України, фортеці та статуї – перевірте свої знання про рідний край.
28 травня в Україні традиційно відзначають День краєзнавства. Цьогоріч свято має особливе значення, оскільки окупанти не тільки забирають життя мирних українців, руйнують наші будинки, знищують історично важливу архітектуру, а й намагаються зруйнувати нашу національну ідентичність. Ми створили тест, який дозволить вам не тільки перевірити свої знання про рідний регіон, а й поглибити знання про історію, традиції та інші аспекти культури Дніпропетровщини.
Тест створений на базі фактів, якими поділився досвідчений історик, – Максим Кавун.
Дніпропетровщина – серце Великого Степового Кордону України. Це територія зустрічі слов'янської осілої та кочівницької культур. Символом цього Кордону є?
Правильна відповідь – "Кам'яні баби" Це народна назва статуй з піщаника, які мали сакральний характер. В основному вони належали печенігам та половцям та датуються XI-XIII ст. Дніпропетровський національний історичний музей ім. Яворницького має найбільшу у світі колекцію цих статуй – 103 одиниці.
Найбільш унікальний дерев'яний храм України, який має дев'ять бань, – це?
Правильна відповідь – Троїцький собор у Новомосковську. Збудований у 1773-1778 роках у козацькому селищі Новоселиця. Автор проєкту – народний зодчий Яким Погрібняк.
Українська укріплена лінія – найдовша фортифікаційна споруда України – проходить вздовж якої річки?
Правильна відповідь – Оріль. Українська укріплена лінія була збудована у 1730-1740-х роках як захист від турецько-татарських військ. Мала довжину близько 400 км та понад 20 фортець. Проходить по північному кордону області вздовж річки Оріль.
Як називається останнє східне місто Київської Русі, яке розташоване на лівому березі Дніпра при впадінні річки Самара?
Відповідь – Ігренське місто. Існувало у VIII-XIII століттях. Мало довжину 7 кілометрів. Зруйноване під час татаро-монгольської навали 1230-х років. У місті мешкали слов'яни-уличі, процвітали торгівля та ремесла. Нині це територія археологічних досліджень.
Як називається одна з небагатьох уцілілих дворянських садиб краю, заснована у 1790-х роках? (підказка на світлині)
Відповідь – садиба династії Поль. Знаходиться у селі Полівське неподалік Верхньодніпровська. Збереглися садибний будинок у стилі класицизму та господарські споруди. Саме тут у 1832 році народився Олександр Поль – відомий промисловець, ініціатор промислової розробки Криворізького басейну, меценат, культурний діяч.
Яку назву має перша битва Національно-Визвольної війни XVII ст., яка відбулася на території нашої області?
Відповідь – битва на Жовтих Водах у квітні-травні 1648 р. Козацьке військо під проводом обраного гетьмана Богдана Хмельницького вщент розгромило польське військо та пішло ходою на захід. Пам'ятник на місці битви знаходиться в селі Жовте П'ятихатського району. Битва на Жовтих Водах відбулася рівно 375 років тому.
Яка фортеця спочатку була символом польської корони, а потім стала символом Української козацької держави?
Відповідь – Кодацька фортеця. Це найсхідніша польська фортеця. Заснована у 1635 році урядом Речі Посполитої для нагляду над запорозькими козаками. Проте козаки двічі брали цю фортецю: один раз у тому ж 1635 році на чолі з отаманом Іваном Судима, а вдруге у 1648 році – загонами трьох полковників за наказом Богдана Хмельницького. Фортеця – символ польської корони – стала символом Української козацької держави. Залишки збереглися частково в селі Старі Кодаки.
Єдиний уцілілий гігантський курган Великої Скіфії – це?
Відповідь – Олександропільський курган. Частина священної землі скіфів, яку давньогрецький історик Геродот згадує як Герри. Розташована в селі Олександропіль Солонянського району. Має висоту близько 20 метрів. Частково досліджений у XIX столітті. Кургани Чортомлик, Товста могила та інші дали багато знахідок, зокрема Пектораль. Але Олександропільський курган всі свої таємниці досі так і не розкрив.
Як перекладається місцина "Данпарстад" (столиця готів), що розташована в селі Башмачка Солонянського району?
Назва перекладається як "Дніпрове місто", тобто практично відповідає сучасній назві обласного центру. Це столиця готів – германських народів, які мігрували зі Сходу на Захід. У роки Другої світової війни за наказом верхівки Третього Рейху тут проводилися археологічні дослідження. Зараз це перспективна туристична локація міжнародного рівня.
Як називається місце, де запорозькі козаки ставали святими. Та найбільша і найстаріша духовна святиня Запоріжжя, яка знаходиться в Новомосковську?
Відповідь – Самарський монастир. Заснований у XVI ст.. Тут старі козаки, які пішли у відставку, жили життям монахів у земляних льохах та здобували духовну славу.