Як не заїдати стрес і не набрати зайвого під час війни? Поради від психолога, тренера та лікаря

Як не заїдати стрес і не набрати зайвого під час війни? Поради від психолога, тренера та лікаря

"Набрала 8 кг", "У жодні джинси не поміщаються сідниці", "Вже + 6 кг". 

Це говорять герої цього тексту. 

У багатьох людей на фоні стресу розвивається "звірячий апетит", який складно подолати. Вони їдять, набирають зайві кілограми, а потім картають себе за це. Особливо складно втриматися під час повітряних тривог. Чому виникає сильний апетит і чи є дієві методи боротьби із ним? Розберемось разом із психологом. 

Наїдене під час повітряних тривог

"Коли чую звуки сирени, спочатку біжу до холодильника, згрібаю звідти щось солоденьке собі та дітям, а потім ховаємось та їмо. Для заспокоєння. За ці місяці війни набрала 8 кг, не можу вже дивитися на себе в дзеркало...", – говорить 43-річна Людмила. 


"Ніколи не думала, що зі мною таке може трапитись, бо я тренуюсь час від часу, раніше дотримувалась правильного харчування. Але в той час, коли відчуваю небезпеку, рот не закривається. І хочеться їсти саме те, що завжди собі забороняла: чіпси, солоні горішки, цукерки. Не можу стриматися, наче жалію себе. А потім картаю, бо вже в жодні джинси не поміщаються сідниці", – розповідає 31-річна Валерія. 


"Ніколи не страждав відсутністю апетиту, але під час війни навіть сам себе здивував – їм, їм, їм... Лишився без роботи, скоро не буде за що й купувати продукти, а апетит не можу вгамувати. Вже + 6 кг", – ділиться 55-річний Сергій. 

Що говорить психолог?

"Коли ми перебуваємо в зоні великого ризику, в мозку спрацьовує частина, яка відповідає за найпростіші функції – вижити, зігрітися, поїсти, попити. Заїдання – це потреба організму отримати почуття безпеки. І коли ми наїдаємось, то ніби повертаємось у своє тіло після стресу. Але не слід картати себе, якщо вам хочеться їсти, бо це гарна ознака, що ваш організм бореться за життя", розповідає психолог з Дніпра Олексій Кожем’яко.

Олексій Кожем'яко. Фото: особиста сторінка у фейсбуці

Але як бути, якщо показники на вагах вперто зростають, а відображення у дзеркалі стає просто нестерпним? Психолог каже: "Якщо людина набирає зайві кілограми та почувається  некомфортно у своєму тілі, то є кілька варіантів стримати свій апетит і вагу".

1. Пити теплу воду невеликим  ковтками, протягом пів години випивати 150 мл води. 

2. Якщо дуже хочеться їсти, то надзвичайно важливо вживати теплу їжу. Це дає відчуття безпеки. 

3. Найкраще рятує від переїдання фізичний рух. Якщо є можливість – виходьте на вулицю на прогулянку, якщо такої можливості немає – можна присідати. Ця проста вправа покращує кровообіг, зменшує кортизол, додає адреналін і відганяє дурні думки.

Поради від тренера

Тренери наполягають не на одних лише присіданнях, а на комплексі вправ. Зокрема, спортсменка Марина Боржемська рекомендує: "Можна робити будь-які вправи. Комусь більше підходять присідання, когось добре відволічуть вправи на руки, а комусь допоможе прес. Потрібно дослухатися до свого тіла. Тут важлива – фізична активність, і це можуть бути танці, пробіжки, а для когось буде достатньо прогулянок. 10 000 кроків щодня ніхто не скасовував". 

Марина Боржемська. Фото: glamurchik.tochka.net

Тренерка говорить, що слід навчитись керувати їжею, а не навпаки. Якщо ви протримаєтесь кілька тижнів без шкідливих продуктів, це увійде у вашу звичку. 

"У моїй програмі схуднення сотні жінок, які зуміли опанувати свої страхи та у перші дні війни навіть тренувалися. Це допомагало їм відволікти себе від панічного страху, додавало віри в себе та свої сили. Звісно, не можна радити всім жінкам та чоловікам України, особливо під час повітряної тривоги, брати до рук гантелі, але треба вчитися переборювати свої страхи так, як це для вас прийнятно", – говорить Марина Боржемська. 

Погляд лікаря на проблему

Дієтологи схиляються до думки, що якщо хочеться їсти, відмовляти собі не варто. Але важливо звертати увагу на те, що саме ви їсте.

Так, дієтологиня-ендокринологиня Евеліна Рибак радить:

1. Не використовувати принцип "інтервального голодування" у воєнний час.

2.  Стрес – це підвищення кортизолу в крові. Рекомендується включити в раціон продукти, що підвищують рівень триптофану: жирну рибу, горіхи, яйця, сир. Сніданки робити переважно білкові: яйця, сирники, сирні запіканки, омлети з овочами. Така їжа надовго зберігає почуття ситості та допомагає уникнути переїдання у другій половині дня. 

3.  Їжа має бути смачною, теплою, красивою. Після несмачної їжі, якою б насиченою вона не була, завжди хочеться чогось іншого.

4. Не тримайте вдома або на видному місці шкідливі продукти: солодкі, жирні, солоні.

5. Щоб тримати під контролем апетит, особливо ввечері після надлишку інформації та новин, не втрачайте контроль над собою, над машинальним заїданням за розмовою або перед телевізором. Ви завжди можете припинити цей прийом їжі, заварити велику чашку гарячого зеленого чаю і випити його. Цей напій знижує апетит. Спробуйте прогулятися, додайте фізкультуру в домашніх умовах щодня.

6. Менше солі, тому що солоні страви посилюють апетит і провокують переїдання.

7. Люди часто плутають спрагу з голодом. Розігрався апетит на тлі стресу – перш ніж щось з'їсти, випийте склянку води. Може й бажання поїсти зникне.

"Війна – це не назавжди. Після неї все повернеться на свої місця – і психологічний стан, і тілесний також. Головне – приймати себе такими, яким ви є, і любити", – підсумовує Олексій Кожем’яко.

Поділитися: