Як сортувати сміття та заробляти. Приклад ОСББ на Соколі

Як сортувати сміття та заробляти. Приклад ОСББ на Соколі

Вже два роки на житловому масиві Сокіл-1 у невеликій комірчині на першому поверсі збирають відсортовані відходи. Пункт прийому організували самі мешканці. На зароблені гроші вони ремонтують під'їзди у своєму будинку і висаджують квіти.

Приймають сміття раз на тиждень – по суботах, з 10 до 11 ранку. Ірина Дубонос, одна з організаторок, перед початком збору виносить до під'їзду коробки для сортування. На кожній написано назву категорії. Усього їх близько п'ятдесяти. Окремо для скла, пляшок, пластику, целофану та іншого.

Зараз приймають 50 категорій відходів, а починали з десяти

Прийом вторсировини. Як усе починалося

Ірина побачила репортаж про сім'ю з Вінниці, яка організувала пункт прийому у своєму дворі. Надихнувшись, теж вирішила спробувати сортувати. Але пункти прийому брали не всі види вторсировини, а тільки кілька основних категорій. Та й вдома відсортоване сміття накопичувалось дуже швидко.

– Дуже дратували пакети, які розлітаються зі сміттєвих баків по всьому двору. Потім подивилася, скільки їх збирається у мене, і вирішила, що з цим треба щось робити, – говорить Ірина.

Ірина Дубонос

На зборах ОСББ вона запропонувала створити пункт прийому у дворі. Ідею підтримали, ще двоє мешканців погодилися допомагати. У голови ОСББ попросили хоч якесь приміщення, і їм виділили підсобну комірчину біля під'їзду.

Спочатку збирали сміття три рази на тиждень. Людей приходило небагато, але за ними доводилося досортовувати, бо приносили все упереміш. Тому робочих рук не вистачало, до того ж, у всіх організаторів є свої сім'ї та робота. Зараз уже на Соколі є певні вимоги: сміття має бути підготовленим, чистим. Люди самі його сортують, кидаючи в потрібний контейнер.

Поки постійно сортує 20-25 чоловік (для порівняння – тільки в цьому будинку 250 квартир). Проте є люди, які приїжджають з інших районів.

Лайфхаки для ОСББ

Збір вторсировини – це не тільки екологічно, а й прибутково. Перша сума, яку заробило ОСББ на сортуванні, була 300 гривень. Зараз за одне вивезення вони отримують близько 400-500 гривень (найбільша сума була 1100 грн).

На перший погляд здається, що гроші невеликі. Але в рік виходить близько семи тисяч, і весь дохід іде на потреби будинку. Частину грошей витратили на дрібні ремонти, частину на квіти. А днями купили клумби, якими замінили неекологічнi, зроблені з шин.

Якщо хочете організувати пункт прийому вторсировини у своєму будинку, будьте готові до такого:

Нестача рук. На кожному прийомі потрібно стежити, щоб люди кидали сировину в правильні контейнери, пояснювати новачкам, що куди, досортовувати, домовлятися про вивезення. Це волонтерська робота, тому в ідеалі, щоб у команді буде кілька людей. Наприклад, на Соколі Ірині допомагають подруга і сусід. В іншому пункті прийому, на Тополі, все робить одна людина і іноді просить допомоги в сусідів у загальному чаті.

Відсутність приміщення. Воно потрібне, щоб зберігати коробки зі вторинною сировиною до вивезення. Зазвичай виділяють підсобку, в якій раніше зберігалися якісь швабри. Якщо немає порожнього приміщення, придатного для зберігання відходів цілого будинку, то вихід – сортувати кожному окремо і потім самостійно здавати на переробку. Або кооперуватися кількома сім'ями.

Це підсобка в будинку на Соколі, де сортують відходи

Нестача контейнерів. Ними спокійно можуть служити коробки. Але якщо збір проходить на вулиці, картонні коробки будуть розмокати від дощу і снігу. А спеціальні ящики для збору коштують недешево. Проблема з контейнерами вирішиться, якщо сортувати відходи буде більше людей. Тут математика проста: більше сортують – більше вторсировини – більший заробіток ОСББ.

Багато розмов із сусідами. Переконати мешканців – це найскладніше. Слід запастися різними аргументами. Комусь можна донести, що без переробки відходи будуть роками гнити на полігоні. Це в основному працює на молодь. Для пенсіонерів сортування – це соціальна активність. А ще фінансова мотивація, адже на смітті можна заробляти, а гроші витрачати на потреби будинку. Можна організувати неформальну зустріч або збори, запросити екологів і експертів із сортування.

Зібрали, відсортували. Що далі? 

А далі сміття відправляється на переробку. Мешканці ОСББ в Дніпрі співпрацюють з громадським формуванням "Екопатруль". Приблизно раз на місяць приїжджає машина і забирає зібрані відходи. Уже зі складу "Екопатруля" їх відвозять на заводи з переробки.

Раніше ми розповідали, як дніпряни в гаражі облаштували майстерню з переробки пластику.

Деякі категорії відходів цілком можна використовувати повторно. Наприклад, лотки для яєць постійно забирають фермери. За один прийом їх може зібратися до 60-ти штук. А пластикові стаканчики роздають мешканцям для вирощування розсади. З умовою, що після використання їх не викинуть у загальний бак, а принесуть назад на сортування.

Після Сокола пункти збору та сортування організували мешканці на ж/м Тополя та ж/м Фрунзенський. У їхніх творців – різні історії та різні способи вирішення проблем.

Якщо ви хочете, щоб ми написали докладну інструкцію "Як створити пункт прийому в своєму будинку" з порадами, як вести комунікацію, як організувати роботу і де взяти на це час, напишіть нам. Ми є в телеграмi, інстаграмi та фейсбуці.

Поділитися: