Вони виживають збором пляшок та металу, часто не їдять днями та сподіваються не замерзнути взимку.
Скільки у Дніпрі безпритульних? Цифру назвати не можуть навіть у Міському центрі соціальної допомоги. Кажуть, у період повномасштабної важко простежити міграції. Хтось із людей, що не мають домівки, залишив місто, дехто, навпаки, переїхав сюди. Принаймні, знаємо, що у відділенні для бездомних 10 % людей – це саме переселенці з інших міст та регіонів України. Як вони виживають під час зимових холодів? Де харчуються? Ми розбирались у цьому матеріалі.
"Раціон складався з води". Андрій розповідає про життя на вулиці
"Я прийшов на милицях додому, а там уже ремонт іде, і все офіційно, за документами. Є у людей робота така:"віджимати" квартири", – так сім років тому Андрій став безпритульним. Ми зустрілися з чоловіком у відділенні для бездомних Міського центру соцзахисту, він читав книгу, щось з фантастики.
Вдома, каже, полюбляв це робити – книжки брав у сусіда, у того була ціла бібліотека. Згадки про ті часи викликають в Андрія посмішку. Бо ж після наступили лише довгі роки холоду та голоду. Чоловік жив на вулицях Дніпра:
"Стиль життя у мене був: знайти їжу. Пам’ятаю моменти, забував, як жувати. В основному раціон складався з води, якщо холодно – снігу. Коли прийшов у реабілітаційний центр, думав, що подавлюся їжею".
Аби вижити, збирав пляшки, банки, як щастило – метал, Андрій називає це "підніжними кормами". Зиму намагався проводити у реабілітаційних центрах, навіть працював сезонами. "У всякому разі, з голоду не помирав, з розуму не сходив", – сміється чоловік.
Так було 5 років поспіль, аж поки зимою 2021 року Андрій не заснув на землі поряд з гаражами, а зранку, згадує, зрозумів, що не відчуває ніг:
"На лівій немає пальців, на правій – частини ступні. Я це помітив, коли шкарпетки змінював, дивлюсь, а там усе чорне. Забрала швидка. Оперували під місцевим наркозом, не відчував болю. Тільки під час ранкової перев’язки побачив, наскільки я став коротше".
Чоловіку ампутували частину п’ятки на одній нозі та пальці на іншій.
Душ, ліжко, та вечеря. Будні Андрія у відділенні для бездомних
У центрі на Лоцманській Андрію декілька місяців тому допомогли відновити паспорт. Тепер черга за оформленням інвалідності.
"Коли уже є паспорт, ІПН, якщо потрібно – виплати з інвалідності, якщо бездомний самотній, допомагаємо оформитися до геріатричного пансіонату. Утім, людина може залишатися тут до розв'язання особистих проблем. Ми допомагаємо знайти себе, прийти до тями", – розповідає директор центру соціальної допомоги Максим Єрьоменко.
До геріатричного пансіонату відправили документи сусіда Андрія по кімнаті Геннадія. Чоловік пережив два інсульти за той час, поки жив на вулиці. Нині майже не встає з ліжка:
"Працював на Південмаші слюсарем до 1996 року, був вимушений звільнитися. Тоді ще мав двокімнатну квартиру, але її забрали. Здавав картон, метал – на забухати вистачало. Тепер уже краплі в рот не беру".
І таких як Андрій та Геннадій у відділенні 57 осіб. Переважно чоловіки старшого віку, жінок тільки 15 %. Зараз ліжка заповнені майже повністю. Бо ж найбільший ажіотаж починається саме взимку, – кажуть у міському соццентрі.
Та на проживання беруть не всіх. По-перше, не можна приходити у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. Або ж у гострій фазі захворювання. Таких людей відправляють до лікарні. І навіть якщо ознак недуги немає – флюорографія обов’язкова для всіх. За довідкою соціального центру вона безкоштовна.
Натомість бездомні отримують ночівлю, гарячий душ, можливість відновити документи. Тут працює і банк одягу, вбрання збирають волонтери або приносять жителі міста. Директор центру соцдопомоги показує нам приміщення, де висять пальта, куртки та шапки. Вибір пристойний, деякі речі як нові. Єдине що, зізнається директор, – не вистачає взуття.
Відділення для бездомних – це більше ночівля, аніж готель. Розпорядок тут такий: о 7:30 підйом, о 8 потрібно вже йти, а повернутися можна десь о 17 і аж до самої комендантської години. Звісно, це не стосується людей з інвалідністю, вони залишаються тут цілодобово. Безпритульних годують повноцінною вечерею – першим, другим та чаєм. Багато хто працює.
Де безпритульні можуть поїсти вдень?
Вдень отримати гарячий обід безпритульні можуть у благодійному фонді "Карітас" на вулиці Гостомельська. Тут годують понад 100 людей щодня. Кухня маленька, але жінки вправно пересуваються по ній. Хтось мішає салат – сьогодні це "Пелюстка", хтось варить сосиски, комусь дісталося фасувати готові обіди у контейнери.
"Сьогодні у нас макарони, пшенична кашка, капусточка, ковбаска і м’яско тушковане. Щодня різне меню – буває й салатик і котлетки", – розповідає кухарка Ірина.
Обіди люди здебільшого беруть з собою, хоча, кажуть волонтери, можна поїсти й у соціальному кафе. Воно розмістилося на другому поверсі центру. Тут є дерев’яні лави, столи, стіни прикрашені рушниками. Координаторка руху Іванка Величко розповідає: взимку безпритульні майже не приходять:
"Ми надаємо їжу всім тим, хто потребує, не важливо – безхатько, пенсіонер з мінімалкою чи переселенець".
Утім, окремого пункту обігріву для безпритульних у "Карітас" немає.
На весь Дніпро він лише один.
"Цього недостатньо": чому у Дніпрі один пункт обігріву для бездомних?
У місті недостатньо пунктів обігріву для безпритульних, певен активіст Сергій. Згадує: 7 років тому у Дніпрі ставили окремі намети:
"Там була буржуйка, були піддони, дуже швидко інформація поширювалася серед безпритульних, і вони всі йшли туди. Вважаю, 4-5 наметів було б достатньо".
Ці намети ставили рятувальники спільно з мерією. Ми спитали у ДСНС, чи планують облаштовувати пункти обігріву для безпритульних цьогоріч. Виявилося, що – ні. Тож, виходить, що на місто-мільйонник є лише один пункт обігріву. І розташований він біля того ж відділку для бездомних – на Лоцманській. Натомість працює він цілодобово, а за потреби – і від генератора.
"Тут є їжа швидкого приготування, чай та печиво, за необхідності можна залишитися і на ночівлю, жодних довідок для цього не потрібно", – розповідає директор соціального центру Максим Єрьоменко.
Також безпритульні можуть прийняти душ та змінити одяг на чистий і сухий.
"Чи достатньо одного пункту обігріву? Маючи правий і лівий берег Дніпра, не думаю. Утім, функціонують Пункти Незламності, якусь частину вони беруть на себе", – вважає Максим Єрьоменко.
Частково цю проблему вирішують соціальним таксі. Щосереди фельдшер та працівники центру виїжджають у різні райони Дніпра та шукають безпритульних. З особистої згоди, їх можуть одразу забрати до відділу бездомних. Якщо ж їхати відмовляються – їм роздають листівки з адресою пункту та усіма послугами.
Корисні контакти для допомоги безпритульним
Міський центр соціальної допомоги розташований за адресою вулиця Лоцманська, 22А. Щодо бездомних осіб звертатися за номером: 073-785-64-63. З відділом соціального таксі можна зв’язатися так: 098-165-91-91, 050-411-91-91.
У Кам’янському: "Центр соціальних послуг", вулиця Біломорська, 1. Контактний номер: 096-145-38-39.
Кривий Ріг: "Будинок нічного перебування", вул. Сєченова, 50. Номер: 097-391-44-98.
Безкоштовні обіди у Дніпрі: благодійний фонд "Карітас Донецьк у м.Дніпро". Адреса: вул. Гостомельська, 5. Телефон: 098 665 7388.