Культура споживання на Interpipe TechFest

Культура споживання на Interpipe TechFest

Із цього року людство почало брати ресурси планети у борг. Дата 29 липня – усереднений показник Дня екоборгу по всій Землі. Однак у кожної країни свій резерв біоємності, а манера споживання ресурсів суттєво відрізняється. Якщо пояснювати стисло, День екологічного боргу настає тоді, коли населення планети витрачає весь обсяг ресурсів, який Земля здатна відновити за рік. Це означає, що на решту року ресурси ми "візьмемо у кредит" в майбутніх поколінь.
Такий факт неможливо ігнорувати. Усе вказує на те, що людство мусить пристосовуватися до нових умов і навчитися культурі розумного споживання.  

Ми побували на Interpipe TechFest і зібрали технологічні новинки, які ви можете затестити вже зараз або у найближчому майбутньому, щоб менше шкодити планеті.

Smart Parking

Розумна парковка – це інтелектуальна система паркування, яка надає водієві інформацію у режимі реального часу. Ця технологія поки що не доступна в Україні, але спеціалісти IoT (Internet of Things) прогнозують невідворотність її створення у найближчі декілька років. Користувачу достатньо буде встановити додаток на смартфон, аби дізнатися, де є вільні місця та одразу оплатити потрібний варіант. Проєктний менеджер компанії ERC Віталій Шевченко: "Такі датчики можуть інтегруватися у навігатори. У Києві мені доводиться 20 хвилин кататися на машині колами у пошуках паркомісця, немає оптимізації трафіку». Оскільки пристрій дозволить скоротити час перебування водіїв у машинах, то й зменшить шкідливі викиди в атмосферу.

Електрокари

Та якщо ви давно хотіли відмовитися від бензинових і дизельних двигунів, таке бажання вже можна реалізувати. Кількість ввезених та куплених електрокарів в Україні б'є рекорди. Зараз проблема полягає у тому, що мало компаній займається інфраструктурою: створенням і встановленням зарядних станцій для електромобілів. Артур, представник ElectroUA, однієї з таких мереж, впевнений: "Коли на ринок вийде електрокар, здатний проїхати більше 300 км і вартістю від 10 до 20 000 доларів, вже не буде сенсу у двигунах внутрішнього згоряння". Для порівняння: популярні Nissan Leaf зараз проїжджають максимум 100 км, тому вже вважаються застарілими моделями.

Реюз "жигулів"

Щоб почати користуватися електромобілем, необов'язково купувати саме нову машину. Можна придбати електрокар на вторинному ринку або замовити "переробку" звичайного автомобіля на більш екологічний варіант. Співзасновник SEM Drive Павло Чернушенко стверджує, що будь-який "жигуль" стане електрокаром, якщо того захоче його власник. Компанія розробляє систему електроприводу, яку можна встановити у будь-яку машину та зробити з неї електромобіль чи гібрид.

Відновлювана енергія

Якщо ви живете у приватному будинку або маєте заміську оселю, то знаєте, скільки ресурсів йде на підтримання комфорту в таких помешканнях. Ми звикли думати, що рахунки за комунальні послуги менші, коли людина проживає в квартирі. У час пошуку енергії з відновлюваних джерел правила гри змінюються. Наприклад, ви можете інтегрувати у своє помешкання сонячні панелі й теплові насоси. Так ви отримаєте   енергію з повітря, сонячного випромінювання, свердловин, ґрунту або ґрунтових вод.

Smart Garden

Технологія, яка вже працює в аграрному секторі Китаю та Європи. Вона допомагає відслідковувати стан ґрунту, зокрема кислотність, температуру та вологість. За допомогою одного додатка можна подивитися інформацію про всі поля господарства. Таке рішення реально використовувати й у домашньому саду. Розробники технології стверджують, що при завчасному отриманні даних набагато легше виростити більший за обсягом і якістю врожай.

Дрони-помічники

Зараз нікого дроном не здивуєш, але чи знаєте ви про всі кейси, у яких цей винахід може стати зіркою? В Україні вже продаються дрони, що обприскують ґрунт добривом (здатні нести на собі до 10 л). Інший вид безпілотників, на яких закріплені камери, сканує поле на наявність проблем, аби мати точні координати й не псувати потенційний врожай пересуванням важкої техніки. На інноваційні дрони також кріпляться додаткові модулі (від камери з 30-кратним зумом до газового індикатора, який дозволяє оцінити рівень забруднення).

Андрій Макаренко, представник Fly Technology: "Лісництво зараз активно закупає дронів. Так легше слідувати за браконьєрами. Можна запрограмувати дрон на виконання місії і зациклити її. Таким чином фіксувати, що відбулося за 5 років, як зменшилася площа лісових масивів. Оцінити масштаби катастрофи, коли мова йде про лісові пожежі, повені тощо". Крім цього, за кордоном вже використовують дрони для оперативного транспортування крові та ліків, адже пристрій летить на швидкості до 70 км/год.

Waste management

На кожен сміттєвий бак встановлюються датчики, які стежать за рівнем його наповненості. Тільки-но бак починає втрачати 90% вільного місця, надходить сигнал центральному серверу. Дані обробляються й формується оптимальний маршрут з урахуванням завантаженості доріг. В ідеалі датчики повинні заряджатися від сонячної енергії, щоб система працювала автономно. Такий підхід дозволяє зменшити знос машин і дорожнього полотна, скоротити витрати палива та кількість вихлопних газів, зменшити кількість машин для вивозу сміття. За словами аналітиків, впровадження системи розумного збору сміття дозволить знизити витрати комунальних служб на 40%.

Street Lighting

Сучасна енергоефективна система освітлення є важливою частиною інфраструктури розумного міста. При цьому у модернізації мережі велике значення має заміна застарілих вуличних ліхтарів на інтелектуальні енергозберігаючі. Саме до них у подальшому кріпляться датчики, які регулюють потужність освітлення в залежності від насиченості автомобільного трафіку. Подібний проєкт вже реалізували у німецькій комуні Максдорф. Інноваційна технологія дозволила знизити енергоспоживання на 20%.

Сподіваємося, перелік новинок з Interpipe TechFest викликав у вас цікавість і надихнув на екостиль. Пам'ятайте:

Планета – це не інтернет-магазин з нескінченними запасами товарів. Супермаркет під назвою Земля спорожнів.

(Крістоф Рьоттгерс, Молодіжне об'єднання екологів)

Поділитися: