Стоїть чи вже нема? Як збереглася модернова архітектура Дніпра

Стоїть чи вже нема? Як збереглася модернова архітектура Дніпра

Дніпру вдалося зберегти усі історичні стилі, які існували в Європі з моменту заснування міста. Але не всі будівлі.

Пропонуємо пройти тест і вгадати, які будинки і досі можна побачити у Дніпрі, а які вже зруйновано. Сьогодні поговоримо про модерн.

Усім відомі будівлі у стилі модерн – це готель "Україна" (у минулому будинок Хреннікова) та готель "Асторія".

Модерн в Україні з'явився на початку 20 століття. У Катеринославі прихід цього стилю збігається з активним соціально-економічним розвитком міста. Тому тут постало чимало модернових прибуткових будинків, театрів, магазинів, офісів. Не оминув модерн і приватні садиби, хоча у значно стриманіших формах.

Ми взяли фото різних будівель і за "цар-балконами", кондиціонерами та білими пластиковими вікнами шукаємо характерні риси стилю модерн. Читайте описи до фото і спробуйте відповісти правильно: стоїть будинок чи вже нема?

Цьому будинку вдалося зберегти автентичність порівняно добре. Тут і хвилясті фронтони, і декоративне членування верхньої частини – усе говорить про те, що проєктувальник надихався західними течіями модерну.

Correct! Wrong!

Стоїть! На Пушкіна, 22.

Зверніть увагу на кругле вікно і декоративні кахлі. Кахлі та інші графічні елементи (барельєфи, декоративне різьблення) на противагу ліпнині – яскрава особливість стилю, в якому лінія була основним елементом форми. У Катеринославі заради економії барельєфи робили вкрай рідко, частіше – просту кольорову кераміку, скромне різьблення по каменю, химерні фронтони.

Correct! Wrong!

Це був прибутковий будинок Лівшиця на Пастера, 6. Його знесли.

Тут, як і всюди в модерні, ми бачимо витягнуті пропорції та стриманий пластичний декор.

Correct! Wrong!

Стоїть на Моссаковського, 6А.

Так, це теж історична будівля. Вона наслідує класичну традицію: осьова симетрія фасаду, увінчальний карниз, центральний ризаліт. Але тут є характерна риса модерну – переважання орнаментальної лінії. Судячи з історичних фото, акцентом тут були віконні плетіння сходової клітки. Згодом вікна замінили, і це спотворило будівлю. Але великі вузькі вікна і простий геометричний декор лишились як нагадування про колись модний стиль споруди.

Correct! Wrong!

Будинок був розташований на вулиці Короленка, 2Б – поруч із готелем "Україна". Досить показове знесення останніх місяців сталося під час демонтажу "Гранд Плази". Історична будівля, інтегрована в структуру ТЦ, розділила його долю.

Центральну частину, що виступає вперед (ризаліт) гармонійно підкреслює стриманий декор. Зверніть увагу на характерне "звисання" декоративних ліній по обидва боки ризаліту та орнамент віконного плетіння.

Correct! Wrong!

Стоїть на Святослава Хороброго, 6В.

Чи не найвідоміший у Дніпрі зразок раціонального модерну. Кутова башта і барельєфи – рідкісні елементи модерну в нашому місті.

Correct! Wrong!

Шевченка, 33 – будинок гірничого інженера Непокойчицького. Варто побачити цю споруду на власні очі – насамперед через її деталі.

Над цим будинком поглумилися як тільки можна. Про приналежність до модерну тут нагадує сандрик (невеличкий карниз) над входом та "гірлянди" біля вікон (на фото вони закриті трубою). Типовий декор епохи модерн у Катеринославі – це "зірки" під вікнами другого поверху.

Correct! Wrong!

Стоїть на вулиці В. Моссаковського, 14.

Іноді модерн "перевдягається" у стилі минулих епох. Наприклад, у псевдоросійський стиль, як на фото нижче. Але тут можна впізнати модерн: стриманий геометричний цегляний декор імітує історичні риси лише загалом, не полишаючи характерних модернових пропорцій.

Correct! Wrong!

Стоїть на Чернишевського, 18

Зверніть увагу, як вертикалі домінують над горизонталями. Це видно скрізь: у віконних рамах, пропорціях вікон, пілястрах, що тягнуться згори донизу. Вінчають будівлю кахлеві вставки з простим візерунком, а під вікнами по всій довжині – гармонійний строгий орнамент. От і весь декор. Але від фасаду не нудьгуєш – у ньому відчувається життя.

Correct! Wrong!

Багато років будівля стояла, розвалюючись, на Яворницкого, 41-II, поки її не знесли.

Нетипова форма фронтонів і кольорове рішення, кахлі на фасаді та напівоктагональні вікна – ось що робить цей будинок унікальним представником модерну. Пластика стримана і багата на плаский лінійний декор, що єднає композиційні елементи фасаду.

Correct! Wrong!

Стоїть на Шевченка, 18.

Будинок втілює у собі два стилі – еклектику та модерн. Тут є звичний карниз, фронтон, типове для прибуткових будинків членування фасаду. Але розуміння старої форми нове: суцільне домінування лінії (яка відіграє в модерні провідну роль). Паралельні пояски першого поверху, лінійні декоративні вставки, геометрична фасадна пластика, карниз як яскрава лінія.

Correct! Wrong!

Будівлю знищили з великим резонансом серед громадськості. Вона стояла за адресою Крутогірний узвіз, 18.

Цей корпус біологічної фабрики втілює в собі традиційну форму катеринославських будинків. Рустований перший поверх, осьова симетрія фасаду. Але тут є й елементи модерну, наприклад, геометричне оздоблення фасаду.

Correct! Wrong!

Будівлю на Крутогірному узвозі, 18а, знесли.

Цей представник епохи тяжіє до своїх "родичів" у Бельгії, хоча й набагато стриманіший за формою та в декорі. Там, де годинник, колись було кругле вікно.

Correct! Wrong!

Стоїть на Старокозацькій, 33. Таких зразків західного модерну у Дніпрі обмаль. Душа тішиться, коли бачиш, як добре будинок зберегли.

Зразок раціонального модерну. Витягнуті вгору елементи декору, характерне віконне плетіння в центральній частині.

Correct! Wrong!

Стоїть на вулиці Виконкомівська, 57. На сходовій клітці збереглися дерев’яні рами – а це велика рідкість. Але відсоток пластикових вікон зашкалює.

Модерн у дніпровській архітектурі
Ви можете краще!
Може, спробувати ще раз пройти тест? А потім радимо прогулятися містом і роздивитися вцілілі будівлі наживо.
Непоганий результат!
Хороша інтуїція чи спостережливість?
Ви добре знаєте міський модерн!
Респект за уважне ставлення до дніпровської архітектури!
Вау! Нема слів.
Здається, ви знаєте долю кожної будівлі у місті.

Поділитися: