Як тривожність може викликати рак: онколог і мамолог відповідають на наші питання про здоров’я грудей

Як тривожність може викликати рак: онколог і мамолог відповідають на наші питання про здоров’я грудей

До Всеукраїнського дня боротьби із захворюваннями на рак молочної залози.

Жовтень традиційно вважається місяцем боротьби проти раку молочних залоз, через що його називають "рожевий жовтень". Таку назву започаткувала Всесвітня організація охорони здоров’я у 1993 році, зробивши символом цього місяця рожеву стрічку. Сьогодні цій традиції виповнюється рівно 30 років.

За даними Ужгородського національного університету, рак молочної залози – найпоширеніший рак серед жінок. Дмитро Можаєв – дніпровський лікар-онкохірург та мамолог. Близько 15 років він працював в Дніпровському обласному онкологічному диспансері.

Разом з Дмитром ми шукаємо відповіді на питання про те, як виникає рак грудної залози, як цьому запобігти та що робити, коли ви помітили перші симптоми. 

Фото: Дмитро Можаєв

Як я можу виявити ракові утворення у грудях? На що вони схожі?

Найперше – пальпація ущільнення в грудній залозі. Тобто відчути пальцями, що там щось з’явилось. Пухлина може розташовуватись підшкірно, тому її буде легше знайти, а може утворитись глибше. Має значення розмір залози, оскільки у жінок з великими грудьми відчути на дотик пухлину буде складніше. Може з’явитись набряк шкіри грудної залози, що виглядає як лимонна кірка, в цяточку.

Інколи першим симптомом буває біль, але біль якраз – не характерний симптом для раку грудей.

Також треба звернути увагу на виділення, особливо кров'янисті. Вони характерні для внутрішньопротокової папіломи, яка часто передує раку грудей.

Чи сприяє носіння бюстгальтера розвитку раку молочних залоз? Чим небезпечно, коли бюстгальтер перетискає груди?

Не сприяє. Затісний бюстгальтер викликає порушення кровообігу і лімфовідтоку з грудної залози, що може викликати біль.

Чи може кісточка бюстгальтеру поранити груди?

Правильно підібраний бюстгальтер, навіть з кісточками, не травмує груди. В підборі бюстгальтера допоможе бра-фіттер.

Бра-фіттинг – процес індивідуального підбору бюстгальтера за розміром та фасоном з урахуванням особливостей фігури та форми грудей. Отже, бра-фіттер – спеціаліст з підбору.

Фото: dobrobut.com

Імпланти викликають рак грудей?

Імпланти не викликають рак грудей. 

У чоловіків буває рак грудей?

Дуже рідко, але буває.

Як мій партнер може допомогти у виявленні раку? 

Інколи уважний партнер може знайти ущільнення в грудній залозі у жінки. Пухлини в грудях по тактильним відчуттям нагадують горошину або квасолину.

Мої груди сильно болять та напухають перед менструацією. Я чимось хворію?

Передменструальний дискомфорт в грудних залозах трапляється майже у кожної жінки. Якщо це не порушує якість життя, лікування не потрібно. Якщо біль вище за 5 балів з 10, рекомендую звернутись до мамолога.

У мене виділення з грудей. Це нормально чи я хворію?

Цей симптом називається галакторея. Він може бути пов'язаний з підвищенням рівня пролактину і є одним з ознак дифузної мастопатії.

Мастопатія – доброякісне захворювання, що характеризується гормонозалежним порушенням структури грудей і супроводжується передменструальним болем в грудних залозах.

Виділення не загрожують здоров'ю жінки та можуть бути навіть якщо вона не годувала грудьми. Якщо немає крові, не потрібно панікувати, а треба звернутися до спеціаліста для уточнення причини.

Такий стан може виникати при порушеннях менструального циклу, проблемах в щитоподібній залозі, підвищенні синтезу гормону пролактину у головному мозку. В грудних залозах виникають болісні відчуття, дрібні кісти – мішечки з рідиною. Можуть розширюватися протоки грудних залоз.

Для того, щоб встановити конкретну причину, потрібно пройти глибоке обстеження гормонального фону, залучити суміжних спеціалістів, передусім гінекологів, ендокринологів. В деяких випадках необхідна консультація невролога, а іноді навіть психіатра.

Фото: Дмитро Можаєв

Виділення з грудей можуть бути результатом психосоматичних проблем?

Багато випадків болю в грудних залозах є психосоматичними розладами та потребують саме лікування у невролога або психіатра.

Ці відчуття пов’язані з хронічним стресом, тривожними станами, недосипанням. Підвищується синтез пролактину – гормону гіпофіза (структури головного мозку), тобто гормону лактації, який у нормі підвищується після народження дитини та відповідає за виділення грудного молока. Через патологічне збільшення рівня пролактину росте синтез рідини в грудних залозах, розширюються протоки, утворюються кісти, збільшуються в кількості та розмірах, викликають біль у грудях.

Зараз все більше жінок звертається з такими скаргами. І, звісно, війна та ситуація у світі сприяють цьому.

Як часто жінкам потрібно перевіряти молочні залози на рак?

Це залежить від віку жінки, від структури грудних залоз, від факторів ризику. Зазвичай жінкам до 40 років рекомендується робити ультразвукове дослідження грудних залоз один раз на рік. Жінкам після 40 років – додатково мамографічне обстеження один раз на рік.

У Дніпрі УЗД можна зробити безкоштовно у вашій лікарні за направленням сімейного лікаря, мамолога чи гінеколога. Якщо ви віддаєте перевагу приватним лікарням, то в Дніпрі ви можете зробити УЗД платно:
‣ Від 400 до 1050 грн у "Медікум", вул. Ламана, 4. Там працює Дмитро Можаєв.
‣ За 450 грн у "Оксфорд Медікал" за однією з адрес: вул. Глінки 7, вул. Калинова 1, вул. Набережна Перемоги 110.
‣ За 500 грн у "Медікалплаза", пр. Олександра Поля, 141-А.

Мої рідні боролись з раком грудей. Як я можу уникнути захворювання? 

Є два види профілактики, первинна і вторинна.

Первинна – це здоровий спосіб життя, уникнення стресу, достатній рівень сну (не менше восьми годин на добу), вкладатися спати до десятої вечора, а о дев'ятій вже відкласти всі гаджети, інформаційна гігієна. Нормалізація психічного здоров'я теж є одним з факторів профілактики раку грудей. Обов'язкове збалансоване харчування, збереження в нормі індексу маси тіла, уникнення вживання алкоголю і тютюнопаління, бо вже доведено, що вони підвищують ризик раку грудей.

Про те, як дотримуватись здорового харчування, ми писали тут.

Вторинна профілактика – це вчасне профілактичне обстеження.

Чому виникає рак?

Наразі до кінця конкретної причини не встановлено. Але вже встановлено, що рак грудей в деяких випадках має спадковий характер, це майже 10 % випадків. Зазвичай він має найагресивніший характер перебігу – це, так званий, тричі негативний рак.

Тричі негативний рак грудної залози (РГЗ) – рідкісний фенотип раку грудей, що дає негативний результат за трьома основними маркерами, притаманними іншим формам.

Якщо у ваших родичів був рак грудей, бажано пройти генетичне тестування на наявність мутацій в генах, що призводять до раку грудей. Рекомендуємо перед цим отримати консультацію вашого сімейного лікаря, щоб обрати правильний тест.
‣ Від 11 500 до 32 900 грн у "CSD LAB", мають п’ять адрес.
‣ Від 1 780 грн у "Діла", мають десять адрес.
‣ Від 10 000 грн у "LifeCode".

Фото: Дмитро Можаєв

Чим ще можуть хворіти мої груди?

Всі хвороби грудних залоз поділяються на пухлинні та непухлинні ураження.

Непухлинні ураження – це наявність кістозних утворень, розширених протоків, мастити (запалення): лактаційні під час годування грудьми, так і мастити після переохолодження.

Протоки грудних залоз – це нестерильні утворення, там є свій мікробіом (скупчення мікроорганізмів) і при зниженні імунітету та переохолодженні (доволі часто навіть влітку через кондиціонери) ці бактерії можуть викликати запалення грудей.

Пухлинні ураження грудних залоз поділяються на доброякісні та злоякісні. Доброякісні часто зустрічаються у молодих жінок 20-30 років. Найпоширеніші – фіброаденоми – вузли в грудних залозах, які повільно ростуть, майже ніколи не стають злоякісними та при невеликих розмірах навіть не потребують хірургічного лікування, тільки спостереження.

Також до доброякісних утворень відносяться гамартоми – пухлини, які закладаються ще в ембріональному періоді, поступово ростуть протягом життя, але не завдають шкоди здоров'ю.

Як відбувається мамографічне обстеження?

Це рентгенологічний метод обстеження, він виконується рентген-лаборантом. Грудні залози фіксуються між двома пластинами, робиться рентгенологічний знімок, який далі описує лікар-рентгенолог.

Мамографічне обстеження в нашій країні можна виконати безоплатно за направленням сімейного лікаря.

Займались коханням надто пристрастно. Які проблеми виникають через необережне поводження з грудьми?

Травми грудей, що характеризуються розривом судин, крововиливом, наявністю великих гематом, коли пацієнтки розповідають, що залоза була майже чорного кольору, можуть призводити до розвитку раку грудей.

Якщо, наприклад, під час статевого акту було необережне стискання грудей, але не було гематом, це не призведе до раку. Навпаки – при стимуляції сосків виділяється гормон окситоцин, який дозволяє отримати задоволення від статевого акту.

Фото: Дмитро Можаєв

Чи може виникнути рак, якщо я не годувала грудьми? 

Відсутність грудного вигодовування дійсно може підвищити ризик раку грудей, але зі своєї практики я можу сказати, що це не визначальний фактор. На жаль, дуже багато пацієнток, які мають дві-три дитини, годували грудьми по півтора року та все одно хворіють на рак грудей.

Кіста обов’язково стане причиною раку?

Це радше схильність жінок гіперболізувати проблему. Буває, вони роблять УЗД по декілька разів на місяць, спостерігають за дрібною кістою і не можуть заспокоїтися, вважаючи, що вона призведе до раку. Це може призвести, але причина буде не в кісті, а в підвищеній тривожності.

Тому жінкам, які мають підвищений рівень тривоги, я рекомендую звернутися спочатку до психолога, щоб визначити причину нервувань та вирішити її.

Проведення біопсії сприятиме росту пухлини?

Багато жінок лякається трепан-біопсії. Вони говорять, що чули від знайомих і друзів, що якщо ми щось зробимо з пухлиною, то спровокуємо її ріст, пустимо в неї повітря, тоді трапиться рак.

Це дійсно міф. Це ніяк не збільшує ризик розвитку раку грудей. Трепан-біопсія – це незамінний метод саме диференційної діагностики злоякісних утворень від доброякісних.

Види обстежень грудей:
‣ Пальпація (обстеження руками, пальцями)
‣ УЗД
‣ Рентген, зокрема мамографія та комп'ютерна томографія з внутрішньовенним контрастуванням.
‣ Трепан-біопсія. Золотим стандартом обстеження при виявленні пухлин грудей є трепан-біопсія, або товстоголкова біопсія грудної залози. Це повністю безболісна процедура, виконується під місцевим знеболенням.
У 95% випадків дозволяє відрізнити злоякісну пухлину від доброякісної.
Робиться невеликий прокол шкіри до 2 мм, під контролем ультразвуку береться декілька зразків тканин з підозрілої ділянки. Ці зразки відправляються на мікроскопічне обстеження до лікаря-патолога.
‣ МРТ

Поділитися:

Ще за темою