"Завітали ніби до старих друзів"

"Завітали ніби до старих друзів"

Психолог під прикриттям, лагідні баранці та косуля, яку приручили військові. Ферма "Зелений гай", яка займається реабілітацією ВПО, військових та сімей загиблих.

В Україні понад 900 тисяч ветеранів війни, майже 5 млн з-поміж ВПО, за даними Єдиного державного реєстру, та тисячі сімей, що втратили близьких на війні. Втрата сенсу життя, депресивність, конфлікти в родинах, відсутність соціалізації – це лише маленька частина проблем, з якими щодня стикаються ці люди, зазначає власниця ферми Женя Молчанова.

У "Зеленому гаю", що працює під Дніпром, розробили програми, які допомагають постраждалим від війни розв'язувати психологічні проблеми. Їхні методи – це анімалотерапія, гарденотерапія та іпотерапія. Як це працює, читайте далі.   

"Планували звичайну дачу, а сталася величезна ферма"

Фото: з соціальних мереж ферми

Євгенія та Анатолій познайомились у військовому шпиталі, одразу після Майдану. Обидва пройшли через бойові дії на сході України та заснували одну з найбільших ферм на Дніпропетровщині. Про це докладніше ми писали тут

Як виникла ідея реабілітації? 

24 лютого 2022-го Женя та Толя відчинили двері свого заміського будинку для тих, хто потребував притулку – допомогли з оселею для 300 людей. Ферма почала приймати також тварин з зони бойових дій, їх пройшло тут півтори тисячі, серед яких були навіть екзотичні: крокодили та папужки. 

"Переселенці брали участь у догляді за тваринами на фермі: хтось вигулював їх, хтось годував. І ми всі помітили, що під час спілкування з тваринами стає значно легше в моральному плані", – розповідає Женя.

Крім цього, в перші місяці повномасштабної війни ферма безкоштовно приймала людей, що просто приїжджали відпочити на день. Усі помічали терапевтичний ефект простору, каже Женя: тварини ніби лікували душу, допомагали знайти в собі сили та морально розвантажитись. 

Все це змусило власників ферми замислитись над тим, щоб почати заглиблюватись в анімалотерапію (вид терапії, що використовує тварин та їхні образи для надання психотерапевтичної допомоги), гарденотерапію (особливий напрям реабілітації за допомогою заохочення людей до роботи з рослинами) та іпотерапію (реабілітація за допомогою адаптивної верхової їзди).

"Приблизно через рік від початку війни ми звернулись до ізраїльського зоопарку за консультацією. В закордонних фахівців було 23 роки досвіду роботи в анімалотерапії. Вони надали нам свої рекомендації для поліпшення нашої програми". 

Після 24 лютого 2022-го чотири фахівці ферми отримали необхідну для проведення реабілітації освіту в Національному університеті біоресурсів і природокористування України та в Навчально-науковому інституті лісового і садово-паркового господарства. Вони входять в асоціацію іпотерапевтів України, відвідують міжнародні конференції психотерапевтів та психіатрів. Навчання оплачували коштом ферми: з прибутку від продажу молочної продукції та проведення освітніх екскурсій. 

"Люди пишаються собою, адже роблять добру справу". Як саме проходить реабілітація? 

Фото: з соціальних мереж ферми

Раз на місяць власники ферми набирають приблизно шість груп і проводять одноденні безкоштовні програми реабілітації для різних груп: ВПО, родин військових та самих військових. Фінансування проходить власним коштом ферми. Реабілітація починається з контакту з золотистими ретриверами, потім котами, баранами, кізочками, кролями, конями.

Записатися можна за телефоном: 067 007 02 07.

Основа реабілітаційної програми – це тісний контакт з тваринами. Але особливість тварин, які живуть на фермі у тому, що вони не просто приручені та навчені до спілкування. Більшість з них врятовані волонтерами та військовими з зони бойових дій. Тому люди, які приїжджають на ферму, отримують не тільки задоволення від контакту з тваринами, а також пишаються собою, адже роблять добру справу, пригощаючи їх привезеними з собою ласощами. 

"Буває таке, що люди, виходячи з автобуса, вже посміхаються і радіють. В них виникає відчуття дотичності до чогось гарно. Починають спілкуватися між собою, знайомляться. Адже до нас приїжджають багато з невеликих громад, там, де люди уособлені та відсторонені одне від одного, так вони соціалізуються", - говорить Женя. 

"Евакуйована з Авдіївки косуля не хоче покидати ферму"

Фото: з соціальних мереж ферми

У програмі реабілітації беруть участь собаки, баранці, кізочки, віслюки та телята. Однак серед врятованих тварин є ті, хто потребують тиші та спокою, тому до них людей не допускають. 

"У нас дуже лагідні телята. Вони евакуйовані, дітям можуть допомагати їх годувати та випоювати. Собаки, коти їх просто безліч, вони в кожному куточку ферми. Ще в нас є евакуйована з Авдіївки косуля, вона була приручена військовими. Ми вигодували її козячим молоком, випустили з ферми, але вона все одно повертається та продовжує жити на подвір'ї будинку. І ось цікаво, коли приїжджають військові, вона напевно реагує на військову форму і відразу до них йде", - зазначає Женя. 

Зараз на фермі утримують 500-600 тварин. Більшу кількість голів власники не можуть собі дозволити через високу вартість кормів. 

"Ми не знаємо, що робити, допоможіть"

Фото: з соціальних мереж ферми

Соціалізація та будування планів на найближче майбутнє – це ті запити, з якими військові приїжджають в "Зелений гай". Євгенія розповідає, що багато ветеранів війни після повернення з фронту не бачать себе у цивільному житті, не можуть знайти своє місце, а їхні сім'ї розпадаються. Женя та Толя пройшли через подібне (обидва мали воєнний досвід, а Женя була на війні до шостого місяця вагітності), тому подружжя ділиться своїм власним досвідом та допомагає військовим рухатись далі.

"Були такі випадки, коли люди приїжджали та казали: "Ми не знаємо, що робити. Допоможіть". Тоді ми розповідали про те, як "Зелений гай" став місцем нашої власної реабілітації. Багато військових після цього теж захотіли купити ділянку землі та розпочали бачити себе в українському селі".  

"Таємний психолог"

Фото: з соціальних мереж ферми

Психологи на фермі помітили цікавий ефект: після спілкування з тваринами людям набагато простіше пропрацьовувати свої власні травми. У "Зеленому гаю" є психолог, але власники ніколи не представляють його напряму відвідувачам. Це зумовлено тим, що люди часто ставляться скептично до психології та навпаки ще більше закриваються. 

"Ми ніколи не кажемо: от знайомтесь це психолог. Військові можуть, наприклад, піти на рибалку і людина, яка буде готувати снасті для них, виявиться психологом. Хлопці про це навіть і не будуть знати, але в розмові за хобі або приготуванням їжі на багатті, вони знайдуть спільні теми та відкриються. Наша мета створити у гостей враження, що вони приїжджають до старих друзів, де всі їм раді та завжди допоможуть".  

"Матерям дуже важко самотужки впоратись з дітьми"

Фото: з соціальних мереж ферми

Зі слів Жені, найбільший виклик для матерів та жінок загиблих військовослужбовців – це складні стосунки з дитиною, напруженість у відносинах та конфліктність. 

Матерям дуже важко впоратись з дитиною самотужки, тому вони часто відчувають втому та нервовість. В "Зеленому гаю" розробили програму, де діти та матері можуть провести час окремо. Поки дітки разом з супроводжуючим годують тварин, матері мають можливість відпочити, поспілкуватися з іншими жінками, випити чаю. 

"Час на природі, де є тварини, допомагає впорядкувати думки, тимчасово дійти до гармонійного стану. Під час реабілітації дуже доречною була зустріч з психологом. Бо ми почули схожі історії, зрозуміли, що ніхто з присутніх не залишився сам на сам", – зазначає Олена Кузьмішкіна, дружина загиблого героя. 

Торік близько 3000 тисяч людей пройшли реабілітацію на фермі "Зелений гай". 

Нині Женя та Толя запрошують на ферму маленькі групи людей, щоб було комфортно й тваринам, і відвідувачам. В місяць це близько 60 осіб. В майбутньому власники ферми планують встановити модульне житло, щоб проводити більш тривалі програми, наприклад, з ночівлею. 


Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО "Інтерньюз-Україна" за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Поділитися: