Як минув перший рік навчання культурних менеджерів у коледжі культури та мистецтв.
Рік тому у Дніпровському коледжі культури відкрилася нова спеціальність – "менеджер соціокультурної діяльності". Ми розповідали про неї, коли вона тільки з'явилася. Тоді все мало дуже заманливий вигляд: програму розробили менеджери культури, заявлені лектори з великим досвідом, лекції від іноземних фахівців і класні місця практики. Що з цього вдалося реалізувати, а що тільки у планах? Ми поговорили з керівництвом коледжу, викладачами та студенткою.
Програма
Програму для коледжу розробили учасники організації Kultura Medialna (Андрій Палаш, Катя Русецька, Юля Овчаренко) та директорка галереї "Артсвіт" Іра Полікарчук. Вони отримали гранти від Українського культурного фонду й міської програми "Культурна столиця", поїхали подивилися, як це працює в інших містах, і розробили спеціальність у Дніпрі.
Андрій Палаш, викладач, голова організації Kultura Medialna
"Ми всі практики у сфері культури та мистецтв, постійно організовуємо фестивалі, виставки, освітні заходи. Ми бачимо, що у Дніпрі дуже мало фахівців, яких ми могли б залучати до своїх проєктів або які могли б робити щось своє".
Програма включає дисципліни, необхідні майбутнім культурним менеджерам. Наприклад, проєктний менеджмент, економіка культури, культурні та креативні індустрії, основи і принципи самопрезентації, ораторське мистецтво та інші. Ще планували багато активностей, щоб наживо знайомитися з професією.
Андрій Палаш
"Багато чого не вдалося реалізувати, перш за все через пандемію. Коли ми розробляли програму, то хотіли, щоб наші студенти постійно їздили на проєкти з обміну, стажування, проходили практику. Планували залучати фахівців з Європи, які могли б на один-два тижні приїжджати у Дніпро і вичитувати якусь дисципліну. Але почалася пандемія, і всі проєкти мобільності були заморожені".
Частину дисциплін закрили лекторами з коледжу. Решту читали залучені фахівці з різних сфер.
Влада Миколюк, викладачка, засновниця школи бренд-євангелістів PRoector
"Моїм завданням було пояснити, як під час самопрезентації підбирати аргументи для різних цільових груп. Для бізнесу і для посольства, коли просиш у них підтримки на свій проєкт, потрібні абсолютно різні аргументи. І ми, звичайно, розглядали приклади тих, у кого це вийшло. Найяскравіша лекція була присвячена ревіталізації індустріальних міст".
Влада розповідала студентам про розвиток іспанського міста Більбао, яке завдяки музею сучасного мистецтва стало кращим; про взаємодію компанії з видобутку титану з місцевою громадою на Кіровоградщині; про роботу ГогольFest'у і його переосмислення старих об'єктів у містах.
Катя Гасан, студентка
"До нас на пари не приходять із підручниками або папірцями. Кожне знайомство з викладачем починається з того, що нас запитують, з якою метою ми прийшли та в яких сферах себе бачимо. На основі наших відповідей вибудовується курс".
Лектори
Лекторами стали фахівці-практики, які не з підручників знають, як працювати у своїй сфері. Наприклад, Андрій Палаш постійно працює з культурними проєктами та є співзасновником культурного центру у Дніпрі. Викладачка дисципліни "критичне мислення" Олена Усенко багато років працювала кореспонденткою телеканалу "1+1", а зараз представляє у місті Національну раду з питань радіо і телебачення. Влада Миколюк, яка вчить студенток правильній самопрезентації, заснувала школу PRoector.
Інна Рудкевич, директорка коледжу культури
"Наші викладачі навчають студентів не просто сприймати інформацію, а й продукувати її. Якщо це піар (читає тележурналістка Наталя Рекуненко), то прийдіть і напишіть прес-реліз. Якщо це ораторське мистецтво (читають Влада Миколюк та Олена Городецька, ведуча і журналістка 11 каналу), то встаньте перед аудиторією і зірвіть оплески зараз, а не через два тижні, коли ви, можливо, це все напишете на папірці й вивчите напам'ять".
У перший рік на спеціальність вступило 26 абітурієнтів. Це дуже різні люди: хтось прийшов після школи, хтось уже з вищою освітою, хтось хотів став культурним менеджером і усвідомлено обрав спеціальність, а когось привернуло слово "менеджмент" у назві. Для лекторів це стало викликом.
Влада Миколюк
"У дві години лекції ти вміщуєш три книги, чотири фільми, п'ять вистав, дві країни. Це складно. І я звикла працювати з дорослою аудиторією, а тут потрібно бути цікавою й підліткам. Єдиний вихід – це постійний інтерактив, постійний заклик до взаємодії".
Андрій Палаш
"Сильно заважав карантин. Онлайн-заняття – це жах, половина студентів без камери, хтось без звуку, просто щось друкують, коли ти до них звертаєшся. Немає обміну емоціями, енергією. Але на офлайн-заняттях, здається, нам вдавалося донести інформацію".
Практика
Особливий акцент робили на практику, адже саме вона допомагає по-справжньому зрозуміти професію.
Влада Миколюк
"Ми дивилися фільми, робили презентації, шукали приклади інших міст. Наприклад, тема ревіталізації. Я розповідаю про досвід Більбао і Клівленда. А на наступний раз прошу знайти приклад, коли бізнес і культура зробили комерційний об'єкт, який призвів до ревіталізації простору. І вони знаходили дуже круті приклади, про які навіть я не знала".
Інна Рудкевич, директорка коледжу культури
"Тут вони йдуть у музей пам'яті Голокосту, потім – на відкриття в артгалерею, а ввечері – на виставу, на яку потрібно написати рецензію. Вони були постійно занурені в культурний контекст".
За рік навчання студенти відвідали більшість культурних установ міста і деякі фестивалі й дізналися про їхню роботу зсередини.
Катя Гасан, студентка
"Якщо це екскурсія в музей, то не як для звичайних відвідувачів, а, наприклад, з акцентом на його піар-кампанію. Екскурсію проводить заступник директора і розповідає, як вони просувають музей.
Практики було багато. Ми заповнювали заявку на грант за формою Українського культурного фонду. Це було підсумкове завдання з проєктного менеджменту, ключового для нас предмету. Після року навчання ми змогли заповнити 60-70% заявки. Решту поки складно, особливо фінансову частину – цього нас будуть навчати наступного року".
Андрій Палаш
"Для мене було важливо, щоб студентки стажувалися у проєктах, які я роблю. Вони волонтерили на фестивалях House of Europe і "Конструкція". Хоча не всі студентки були активні. А за останні кілька місяців вони самі (я їх лише менторив і направляв) придумали проєкт, працювали в команді, розподілили завдання, запустили краудфандинг-кампанію".
Другий рік навчання
На другому (заключному) році навчання студенти будуть більше займатися фінансовою частиною майбутніх проєктів. Крім того, лектори все-таки сподіваються залучити іноземних колег.
Андрій Палаш
"Ми домовилися з університетом у Брно. Викладачі готові приїжджати на тиждень, і якщо восени ситуація покращиться, то ми зможемо організувати такий невеликий колаб з університетом. Ще ми підписали договір з Академією культури й Університетом імені Каразіна в Харкові, викладачі звідти готові викладати і онлайн, і офлайн".
Інна Рудкевич
"На наступному курсі студенти будуть робити свої проєкти. Тобто дипломна робота буде не описова, а практична. Над своєю ідеєю вони будуть працювати весь рік. Створять фінансові плани, вивірені з викладачами економіки культури й фінансового менеджменту, спробують забрендувати ідеї з викладачами брендингу і маркетингу".
Андрій Палаш
"Я хотів би, щоб наші студенти могли виїхати в інші країни та інші міста, подивитися на процес навчання там. Поїхати у study-тур в умовну Чехію, Польщу або Словенію, відвідати різні музеї, галереї, театри, культурні інституції, послухати, як вони працюють і де беруть фінансування. Тому що в Дніпрі не так багато некомерційних організацій, таких як Kultura Medialna. І студенти бачать театри, у яких держфінансування, старий менеджмент, не завжди привабливі проєкти. Хочеться показати їм інші приклади. Показати, як ще може працювати театр, щоб вони надихалися і реалізовували такі проєкти тут".
Перспективи
За словами директорки коледжу Інни Рудкевич, програма побудована так, що через два роки випускається фахівець, який знає, як створювати й менеджерити культурний проєкт у реальних умовах ринку. Це може бути фестиваль, бренд громади, музичний гурт або креативний бізнес.
Катя Гасан
"90% викладачів – це наші потенційні роботодавці або ті, хто знає наших потенційних роботодавців. Це дуже класно, і якщо ти активний, я взагалі не бачу проблеми знайти потім роботу".
До кінця липня триватиме новий набір на спеціальність "менеджер соціокультурної діяльності" в коледжі культури. Вступити можуть випускники 11 класів, а також дорослі, які вже мають вищу освіту.